• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SIRA SENDE UYAN ARTIK

07 Kasım 2014 Cuma 20:15

   “Bir gün uyandığında, yapmayı isteyipte yapamadığın şeyler için zamanın kalmadığını fark edeceksin”  der Paulo Coelho,   ne kadar da  güzel söylemiştir aslında…  Öyle bir cümledir ki  onlarca  ifade  tek cümle içinde toplanmıştır adeta.


     Zaman hızla akıp geçiyor, bizler bu zamanın içinde doğumla başlayıp ölümle sonlanan, bazılarımız için kısa bazılarımız için uzun bir ömrü yaşıyoruz. Hayata adım atıp, dünya ile tanıştığımız andan itibaren de başlıyoruz hayat mücadelesine.  Bu mücadele ana kucağından ta ki son nefesimizi teslim edene kadar sürüp gidiyor. 


      Bu süreç değişmez bir kural;  fakat bu süreç içerisinde her birimizin yaşadığı “hayat hikâyesi" bir diğerininkinden farklı yani her birimizin bir “hayat filmi"  var ve bu filmin baş rolünde biz varız.  Filmin senaristi ve yönetmeni bizi yaratan Allah (c.c.) , bizim oyunculuk kabiliyetimize bakıp, neyi başarıp neyi başaramayacağımıza, neyin üstesinden gelip neyin gelemeyeceğimize uygun olarak, nasıl mücadele verdiğimizi görüp, seçimlerimiz doğrultusunda senaryoyu şekillendiriyor.  Filmimizin de, ömrümüz nihayete erene kadar çekimlerine devam ediliyor ve sonunda filmimiz ya mutlu sonla ya da mutsuz bir sonla neticeleniyor.

     

 Kısaca tasvir etmeye çalıştığım bu hayat yolculuğunda,  yazımın başında da belirttiğim gibi zaman hızla akıp geçmekte ve hızına bir türlü yetişilememektedir. Hızla akıp geçen zamanı mademki tutamıyoruz, mademki durduramıyoruz, mademki hızını yavaşlatamıyoruz, öyleyse nasıl verimli kullanırız, nasıl yönetebiliriz, nasıl faydalanırız bunu öğrenmek ve hayatımıza tatbik etmek zorundayız.  Yoksa yaşantımız destan yerine boş bir masal olur.  Ve hayatta da görüyoruz zaten, kimileri değerli vakitlerini hunharca öldürüp zamanlarının katili,  filmlerinin kötü adamı olurken; kimileri zamanını kıymetli bilip verimli şekilde kullanarak,  zamanlarının kahramanı filmlerinin iyi adamları olabiliyorlar.

     

   Biz kendimize şu soruyu sormalıyız hayatta bir şeyler başarmak istiyor muyuz istemiyor muyuz, filmimizin mutlu sonla bitmesini istiyor muyuz istemiyor muyuz?  Yoksa tembellik yapıp keşkelerle mi hayat geçirmek istiyoruz? Eminim ki büyük bir çoğunluğumuzun cevabı mutlu son istiyoruz olacaktır, tabi arada istemeyenler çıkabilir kişisel tercihidir saygı duyarız.


  Peki, bunu nasıl başaracağız, hayallerimizi nasıl gerçekleştireceğiz, zamanı nasıl dengeleyeceğiz? 

   

  Öncelikle hep birlikte gaflet uykusundan uyanacağız. Malum “her gönülde bir aslan yatar”, herkesin hayattan birçok beklentisi, istekleri, kavuşmayı dilediği hayalleri, başarmak istedikleri vs. mutlaka gönlünden geçirdiği güzel şeyler vardır.  Yukarıda da bahsettiğim gibi kimileri mücadele eder bunu fiiliyata döker,  gerçekleştirir; kimileri de tembellik yapar, vakit gelip geçer ve sonrasında sadece keşkelerle hayıflanır durur. Çünkü uykudadır ve uyandığında iş işten geçecektir. Hayallerine inanmalısın ve hayallerini gerçekleştirebileceğin yollardan gitmelisin ve bunu yaparken etrafını da bu hedefe inandırmalı ve buna dâhil etmelisin.

   

   İnsanız malum, bolca hatalar, yanlış seçimler yapabiliriz, hayat boyu başımıza birçok olumsuz durumda gelebilir;  bu hatalarımız, yanlış seçimlerimiz sonucunda zarar da görebiliriz. İşte bu olumsuz durumda ya pes edip daha kötü olacağız, hayatı kendimize zindan edeceğiz, hedeflerimizden vazgeçeceğiz ya da düştüğümüz yerden kalkıp tekrar mücadele edeceğiz hedeflerimize kavuşacağız. 


 Biz kalkıp mücadele etmeyi seçeceğiz, çalışacağız. “Asla pes etmeyeceğiz”,  sabırla azimle istediğimizi gerçekleştirmek, hedeflerimize varmak için mücadele edeceğiz. Thomas Edison’un şu sözü ne kadar da güzel ifade eder bu durumu: ” Hayatın en büyük hataları, başarıya ne kadar yakIaştıkIarını bilmeyen insanların vazgeçmelerinden dolayı olur” …


    Yaptığımız en büyük hatalardan birisi de hep ertelemek. “Ertelemek en kötü alışkanlıktır.” Her erteleme zamanın karşısında ezilmek ve yenilmektir aslında. Sonra sonra diyenler hezimete uğrarlar. Onun için asla hedeflerimizi ertelememeliyiz,  zamana yem etmemeliyiz.  

      Unutmayalım;  


    Her gün yeniden kurulur dünya ve her sabah yeniden tazelenerek çıkar yeni yeni fırsatlar karşımıza… Bizler umudumuzu asla kaybetmeyelim. Hayat boyu keşke dememek, pişman olmamak için fırsatları ertelemeyelim, zamanı doğru kullanalım,  kesinlikle israf etmeyelim. 


 “Uykudan Uyanmalısın ”  ve o zaman göreceksin ki mutlu son senin olacak…


Sevgilerimle
                                                                                                                            

eyvallah

yesefe
08 Kasım 2014 Cumartesi 09:06

Ağzına yüreğine sağlık kardeşimEywallah

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI