• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BİLEMEZSİN SEN

04 Ekim 2016 Salı 16:00

“Ben oldum” dediğin halde yok olacağını bilmelisin. Çünkü hayat kibirlenmeyi de nokta koymayı da asla affetmiyor. Nokta yoksa hayatında eğer sen de hayattan birisin, aksi takdir de hayat seni asla sevmez.

 

Hayatın biten bir cümlesi yoktur mesela,  onun virgülleri vardır hep. Kapatmaz noktalarla önünü. Kaldığı yerden geriye değil ileriye doğru devam eder. Her an yenilenir, tazelenir, gelişir. Bu süreç de hiçbir zaman net bir tavır takınmaz, ucu açıktır sorularının ve düşüncelerinin. Kapalı soruları sevmez, bağnaz düşüncelerden hoşlanmaz hayat. Hoşlanmaz kesinlikten, keskinlikten, ben yaptım oluculardan ve şunu da unutma asla pes etmekten.

 

Dün olmaz dediğine, bugün olur. Bugün olur dediğine yarın olmaz diyebilir. Ya da dün olur dediğine bugün olmaz. Bugün olmaz dediğine yarın olur da diyebilir. Kapısı hep aralıktır, kapatmaz yüreğini hiçbir aşka, tüketmez kalbini küskün sevdalarla ve dönmez sırtını dostlarına. Vefa vardır hamurunda bir de değer verme…

 

Kimine bal kaymak yedirir fazladan, kimine ekmeği zor buldurur bazen. Kimini bal kaymakla beslerken kuru ekmeğe muhtaç edebilir birden kimini de bir lokma kuru ekmekle beslerken bal kaymakla şad… Hayatın sağı solu belli olmaz anlayacağınız. Durmaz bir saniye bile yerinde, yaramaz bir çocuk gibi devamlı karıştırır her yeri. Dağıtır, düzenler, çıkarır toplar, böler çarpar. Merak eder. Görmek, duymak, başarmak ister. En sonunda da sana gösterir öğrendiklerini, dünyanın bin bir renkli hallerini. Çiçekleri, ağaçları, böcekleri, suyu, hava ve toprağı… Yaşamayı ve yaşatmayı…

 

Enerjisi bazen düşük seyreder bazense çok yüksek. Bu yüzdendir bazen yere çarpar insanı, bazense düştüğü yerden ayağa kaldırır. Sınar seni, sabredenlerden ol, daha güçlü ol, mücadele et diye. Düştüğünde daha güçlü kalk diye. Hiçbir zaman yerde bırakmaz hayat düşürdüğünü merak etme, senin için yeni bir gün doğurur, tazelen kendine gel, yeniden doğ ister. Ondandır güneş seni selamlar her sabah, karanlık gün aydınlanır, etrafın yeniden yaratılır. Dünya senin için yeniden kurulur aslında.

 

Teslim ol kurtul hayata, hayatına. Az şikâyet et, çok şükret. Çok sev, az nefret et. “Oldum” deyip kibirlenme hayata karşı, kendi sonunu kendi kendine getirme. Günü çok hayatın, intikamı çetin olur sonra, verdiklerini ansızın alabilir bunu bil.

 

“Dolu başakların boynu bükük olur.” “Boş teneke ise çok ses çıkarır.” der atalarımız… Boşa mı söylerler, ibret almaz mısın ki? Bu gösterişin kimedir? Bilgini mi gösteriyorsun yoksa cahilliğini ele mi veriyorsun. Sen ki bir damla pis sudan yaratılansın, seni yaratana kafa mı tutuyorsun? 

 

Ey insan;

Sen bilgeliğinle bükülmeli, cahilliğinde ezilmelisin. Bilgilendikçe paylaşmalı, paylaştıkça çoğalmalısın. Benim diyenlerin kaçı kaldı dünyada ya da bir zamanlar kendini dev aynasında görenlerin hangi eseri. Bilmek, bitti demek değildir. Bilmek, büyümeye, gelişmeye devam etmektir. Bir ana kalbi gibi şefkat, bir baba yüreği gibi sevgi dolu kocaman koca bir yürekle. Bilmen gereken bu.

 

Şimdi sen kendini nerede görürsen gör,  önemli olan hayat seni nasıl ve nerede görüyor? İşte bunu “(Her şeyi ) Bilemezsin Sen” bildiğini zanneder durursun sadece… Hepsi bu…

Sevgilerimle;

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI