• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

DİYET Mİ? SAĞLIKLI BESLENME Mİ?

01 Kasım 2014 Cumartesi 22:21

DİYET Mİ?  SAĞLIKLI BESLENME Mİ?  SEÇİM  SENİN  KARARINI VER !  

Bu haftaki yazımı çok önemli olduğunu düşündüğüm ve sizlere bakış açısı kazandırma adına yazdığım  “Diyet mi yoksa  Sağlıklı  Beslenme mi” konusuna ayırdım.


Hemen hemen herkesten duymuşuzdur  “çok kiloluyum  diyete başlayacağım, bir türlü zayıflayamıyorum,  su içsem yarıyor,  her şeyi deniyorum yağlarımdan kurtulamıyorum, aslında ben az yiyorum yine de kiloluyum ” gibi ifadeleri… Ve neticede her pazartesi başlanılan ama hafta sonuna bile çıkarılamayan diyetler, kısa sürede verilip  fazlası ile geri alınan kilolar, boşuna denenen onlarca zayıflama kürleri,  kullanılan zayıflama ilaçları vs. derken elimize geçen  maalesef  kaybolan öz güvenimiz, gün geçtikçe daha da bozulan hem beden hem  ruh sağlığımız….


Günümüzde bilgiye ulaşılabilirliğin kolay olması aynı zamanda bilgi kirliliğini de ortaya çıkarmakta, tüm konular gibi “beslenme” konusu da bundan nasibini almaktadır. Herkese uygun olduğu söylenen kaynağı bilinmeyen  yüzlerce diyet listeleri, mucize besinler, yağ yakan sebzeler meyveler  bitkiler , ilaçlar internette dönüp durmakta   kafalarımızı  iyice karıştırmaktadır.  Bu durumdan uzak durmalı, özellikle ezber listelerden kaçınmalıyız.  Biz şunu bilmeyiz ,  “Standart diyet listesi yoktur, diyet  listesi kişiye özel”dir. 


Tam yeri gelmişken buradan sağlıklı beslenmeye doğru geçiş yapalım hep birlikte;

“Diyet” negatiftir, zihnimizde hep olumsuz bir algı bırakır. Belli bir zaman aralığını kapsar,  bu zaman aralığı geçici,  bolca yasaklı ve aslında çokça sıkıcıdır.  Bu yüzden bir türlü tamamlanamadan yarıda bitirilmekte, tamamlansa bile hedefe varıldıktan sonra kilolar fazlası ile geriye alınmaktadır.

   “Sağlıklı Beslenme” ise pozitiftir.  Zihnimizde olumlu bir algı oluşturur kulağımıza hoş gelir. Belli bir zaman dilimini kapsamaz,  ömrümüz nihayete erinceye kadar bizimle birliktedir.  Dengelidir bolca yasakları yoktur mesela.  Hedefe sağlam bir şekilde varılır yolda yalpalamaz…
   Bizler geçici diyetler yerine  her daim sağlıklı beslenmeyi seçersek kilo alma - verme gibi sorunumuz ortadan kalkar,  bu durum takıntı haline gelmez,  açıkçası sorun olmaktan çıkar. Hepimiz yaşamak için mecburen yemek- içmek durumundayız.  Neden bazı besinleri  ( eğer sağlığımıza ciddi derecede  olumsuz etki  edecek durum yok ise )  yasaklama yoluna  gidelim ki,  neden kendimizi sıkıntıya, strese gereksiz acı çektirmeye  mahkum edelim ki?  Haksız mıyım?
     Aslında yediğimiz şeylerde aşırıya kaçmamak adına,  kendimize sormalıyız devamlı “ biz yemek için mi yaşayacağız, yoksa yaşamak için mi yiyeceğiz”  bu cümleye bilinçaltımızda yer edindirmeliyiz.
   “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam” hakkında  çok önemli hatırlatmada  bulunalım ve her şeyden önce  bunu kesinlikle atlamayalım:
      Öncelikle işin başında  kişiye kilo aldıran temel sebep nedir buna bakılmalı., kişi neden kilo alıyor bunun cevabı aramalıdır.  Doktor veya diyetisyen kontrolünde, kişinin  yaşam tarzı, alışkanlıkları, sosyal çevresi, psikolojik  durumu iyice incelenmeli.  Genetik yapısı göz önünde bulundurularak bazı kan tahlilleri  yapılmalı, sonuçlarına göre vücudun protein , karbonhidrat, yağ dengesine bakılmalı,  vücutta  hangi vitamin ve minerallerin eksik hangilerinin fazla olduğu tespit edilmeli, tiroit testi  ile tiroit bezleri kontol edilmeli, kişinin  şeker hastalığı, kolestrolü , tansiyonu, kalp damar hastalıkları var mı iyice araştırılmalı.  Mutlaka bu şekilde geniş bir incelemeden sonra kişiye özel beslenme programları yazılmalı. Tekrar hatırlatalım” standart diyet olmaz, diyet özeldir”.
Genel anlamda “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam” hakkında  ip uçları verecek olursak;
Erken yatın erken kalkın iyi dinlenin...
Sabah kahvaltısı ile güne başlayın, çünkü gece boyu aç kalarak boşalan enerji depoları kahvaltı ile tekrar kendine gelir,  öğle ve akşam yemeklerinizi,  aralarda da ara öğünlerinizi atlamadan tamamlayın.
Öğününüz Çeşitli Olsun…
Tek yönlü beslenmeyin, öğününüz karbonhidratlardan (bulgur,  pirinç, mercimek, yeşil sebzeler v.) ,  proteinlerden ( et, tavuk, balık, yumurta vs. ) ,  yağlardan ( zeytin yağı, terayağı gibi kaliteli) , Vitamin ve Minerallerden dengeli şekilde olsun.
Bol Sebze ve Meyve Tüketin…
Yağ Tüketimini  Mümkün Olduğunca Azaltın Ama Asla Eksik Bırakmayın…
Abur - Cubura  Kesinlikle Sınırlama Getirin, bunun yerine kuruyemişlerden kuru meyvelerden faydalanın…
Kurubaklagilleri ve Lifli Besinleri Tüketin…
Günde 2 - 2.5 Litre Su İçin… Spor yaptığınız günlerde tüketimi daha da artırın.
Şeker ve tuzu gereğinden fazla kullanmayın asla kullanmayın. Yemeklerinize ekstradan tuz eklemeyin.
Egzersizi kesinlikle İhmal Etmeyin, hareket metebolizma hızımızı  daha da  artırır yediklerimizi kolay yakarız…
Mucize Diyetlerden,Kısa Süreli Çözümlerden, Etrafta dolaşan diyet listelerinden uzak durun,  işin gerçek uzmanlarına danışın…
         Son olarak özellikle hatırlatayım her şey zihnimizde başlar,  bırakalım “midemizi beynimiz yönetsin, beynimizi midemiz değil”,  sağlıklı yaşamak için kararlı  ve istikrarlı olalım.  Kısa vadeli değil uzun vadeli düşünelim . 
    “Yemek için değil yaşamak için yiyelim”

Sağlıkla kalın… Sevgilerimle…


tebrik ederim

Rabia makal
02 Kasım 2014 Pazar 00:16

Hocam çok güzel konuya değindiniz, ağzına yureginize sağlık..basarinizin devamını dilerim:-)

4 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI