• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FONKSİYONEL ANTREMAN

06 Haziran 2015 Cumartesi 17:04

Öyle bir devirde yaşıyoruz ki hepimiz istisnasız çılgınca bir hengame deyiz.

Bu hengame içerisinde ise hep bir şeylere yetişme ve hep bir şeyleri yetiştirme mücadelesi veriyoruz.
Öyle kaptırıyoruz ki kendimizi zaman avucumuzda eriyip gidiyor adeta, bazen ikiye bölüne bilsek bile yeterli olmayacağımız kaygısını taşıyoruz. Bu kaygı aslında zamanı verimli kullanamayışımız dan, önemli ve önemsiz işler arasında iyi bir sıralama ve iyi bir zaman planlaması yapamayışımızdan kaynaklıdır.  Sözün özü her işi ayrım yapmadan aynı kefeye koyuşumuz dandır. 


Sözlerimi buradan spora bağlayacak olursak, madem zaman sizin için bu derece önemlidir, “ben zaten işlerimi yetiştiremiyorum, bir de spora ayıracak vakti nasıl bulayım” diyorsanız;  Size önerim salonlarda 1 – 2 saat vakit harcamanıza gerek bırakmayan kısa sürede sporunuzu yapabileceğiniz, az sürede ise çok fayda sağlayacağınız “Fonksiyonel Antrenman”  metodudur. Bu sayede spor yapmaya üşenmez, yaptığınız spordan keyif alır, stresinizi minimuma indirebilirsiniz.

Peki, Nedir Fonksiyonel Antrenman?

Fonksiyonel antrenman metodu, klasik antrenman metotlarından farklı olarak gelişiminizi hızlı bir şekilde arttırmak için hareketlerin çok yönlü hale getirilmesidir. 


Klasik antrenmanlar da tek bölge veya tek kas grubunu çalıştırma prensibine göre hareket edilirken, fonksiyonel antrenmanlar da ise tek bir hareketle birden çok bölgenin veya kasın çalıştırılması hedeflenmektedir. 


Örneğin, klasik antrenmanda sadece bacak bölgesi çalışacağız diyelim, ona uygun hareketlerle bacak kaslarımızı aktive ederiz. Fonksiyonel antrenmanda ise bacak çalışırken Squat ( çömelip-kalkma) hareketini kucağımıza ağırlık topu alarak yaptığımızı düşünelim, yerden kalkıp ayağa doğrulduktan sonra topu havaya fırlatıp tuttuğumuz anda sadece alt bölgemizi değil üst bölgemizi de devreye sokup çalıştırmış oluyoruz. Bu ise bizim tek bir harekette daha çok enerji harcamamızı sağlar. 


Konunun daha da anlaşılır olması ve pekişmesi açısından bir başka örnek verecek olursak; İki elimize ağırlıkları alarak sırt üstü yere uzanalım.  Bacaklarımızı havaya kaldıralım. Ağırlıkları da göğsümüzün üzerinde kollarımız gergin bir şekilde tutalım. Bacaklarımızı yere indirirken ağırlıkları göğsümüzün üzerine indirelim.  Bu şekilde tek bir harekette hem göğüs bölgesini çalıştırıp, hem de karın kaslarımızı çalıştırmış oluyoruz.
 

Örnekleri çoğaltmamız mümkündür ve konu ile ilgili birçok videoyu internetten kolaylıkla bulabilirsiniz. Ve mutlaka hareketleri denemeden bir uzmana danışmanızı hatırlatırım.


Peki,  Fonksiyonel Antrenman bize ne kazandırır?

Öncelikle şunu belirteyim her yaş grubunda ve her spor dalında kolaylıkla uygulanabilir bir metotdur.
Zamandan tasarruf etmemizi sağlar, saatlerce salonda vakit kaybetmemizi engeller.
Dayanıklılığı ve kuvvet artışını sağlar.
Tek bir harekette daha fazla kas devreye gireceği için fazla kalori harcamamıza yardımcı olur.
Kondisyonumuzu artırır, koordinasyonumuzu geliştirir, denge artışı sağlar.
Vücudumuzu sıkılaştırır, stresi azaltır, yaşam kalitemizi artırır.
Aerobik kapasitemizi ve anaerobik güç üretimimizi artırır.

Genel olarak konumuzu özetleyecek olursak, atalarımızın tabiri ile bu antrenman metodunda “Bir taşla iki kuş” vurmuş oluyoruz.  
Tek Hareket = Az Zaman Çok Verim 
Sevgilerimle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI