• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GELECEĞİMİZ İÇİN AİLE KURMALIYIZ

19 Eylül 2015 Cumartesi 18:50


Dünya üzerinde   “Aile” kavramı illaki her toplum için çok önemlidir. Kesinlikle toplumun en küçük olsa da en önemli birimidir diyebilirim.

 

Kopmaz bağlarla birleşmiş, birbirine sımsıkı sarılmış, birbirleriyle kenetlenmiş fertlerin oluşturduğu aileler kolay kolay parçalanamaz. Böyle güçlü ailelerin bir araya gelmesinden oluşan toplumlarda dünya üzerinde söz sahibi olurlar. Güçlüdürler, sırtları yere gelmez…

 

Malumunuz üzere daha önceki yazılarım da ailelerin üzerinde oynanan kirli oyunlardan bahsetmiştim. Ahlaki yozlaştırmalarla ailelerin içerisine fitne sokulmakta, yuva kurmak isteyen gençlerin de huzuru kaçırtılmaktadır. Hedef, ailelerdeki bağı zayıflatarak zihinlerde değerli ve önemli bir yere sahip olan, olumlu aile imajını parçalamaktır. Bu durum ise yeni aileler kurmaya çalışan gençleri, aile kurmaya karşı olumsuz, ön yargılı, korkak, çekingen bakan veya hikâyeden aşk meşk adı altında karşılıklı çıkara dayanan, tamamen dünyevi düşünceyle hareket eden bireyler haline dönüştürmektedir.


Belki farkında olarak belki de farkında olmayarak hepimiz bu durumdan uzak veya yakın mutlaka etkileniyoruz. Hepimiz bu geminin içerisindeyiz. Gemi su aldığında su muhakkak bizi de boğacaktır. Bu durumları bizde yaşadığımız halde sanki sadece başkaları yaşıyormuşçasına konuşmuyor muyuz? 

 

Eş, dost, akraba sohbetlerimizi şöyle bir gözden geçirirsek hepimiz şikâyet eder hale gelmedik mi? Yeni evlenip, bırakın yılları geride bırakmayı birkaç ayı birlikte çıkaramayan çiftleri görmüyor muyuz? Yoksa yuva kurmak isteyip de gereksiz dünyevi takıntılarla daha başlamadan biten ilişkileri görmezden mi geliyoruz. Ya da hiç evlilik düşünmeden birlikte yaşamak isteyen, özgürlük kelimesini diline dolamış kız veya erkekleri destekliyor muyuz? 

 

“Sahi biz nasıl düşünüyor, ne konuşuyor, oysa neyi yaşıyoruz?”

 


Aile kutsaldır. Bizim inancımıza, bizim kültürümüze göre herkes aile kurmak, çoluk çocuğa karışmak, anne - baba, dede- nine olmak ister. Bu kutsal yuva ise en temelinde yuva kurmak niyetiyle bir araya gelen kız ve erkekten oluşur. Son zamanlarda bize ne oluyor da bizim için kutsal olan bu yuvalar ya kurulamıyor ya da kurulduktan sonra ömrü kısa oluyor. Eskiden evlilikler böyle değilmiş dedirtecek kadar ne değişti hayatlarımızda, aynı etten kemikten yaratılmadık mı yoksa…

 

Maalesef ki üzülerek söylüyorum, sanırım bizi topla tüfekle yıkamayan düşman güçler ailelerimizi modern dünya fitneleriyle ele geçirmeyi başardılar. Biz de modern dünyanın çağdaş insanları olmak için onların ekmeklerine yağ sürdük. Ne dedilerse aldık, uyguladık. Tablo ortada, herkes yakından kendi ailesini ve etrafını incelesin derim. Göreceğiz ki değerlerimizden nasıl kopup uzaklaşmışız. Kendi değerlerimizin dışındaki zırvalıklar nasıl bizi kuşatmış anlayacağız. Nasıl bir boşluğa doğru akıyoruz.

 

Evliliğe ve aile kurmaya karşı aklında olumsuz düşünceler, kalbinde devamlı şüpheler taşıyan kardeşlerime bir hususu hatırlatmak isterim. Öncelikle bizim dikkat etmemiz gereken ilk ve en önemli durum “İnanç ve Değerlerimiz ”dir. Allah’a inancı kuvvetli, sağlam karakterli, ahlaklı kız ve erkeklerin kurduğu yuvalar da sarsılabilir elbet ama unutmayalım ki kolay kolay yıkılmaz. Bunların dışındaki her şey teferruattır. Güzellik, yakışıklılık, mal mülk, zenginlik, kariyer, eşya hep yardımcı unsurlardır. Gelip geçicidir. Varken kaybedilebilir, yokken kazanılabilir. Yeter ki sevgi ve saygı olsun. Bunları amaç görmekten ziyade araç olduğunu asla unutmamak gerekir.  


Geleceğimiz için aile kurmak, aileyi korumak, aileye sahip çıkmak zorundayız. Aileler kurulmasında gençlere köstek olmak yerine elimizden gelen tüm desteği vermeliyiz ki gelecek yıllara güven dolu girelim. Gençler, hepinizin hedefi sevgi, saygı, huzur dolu yuvalar kurmak olsun, olumsuz düşünceleri atın zihninizden, daha aile kurmaya başlarken yıkmak düşüncesi ile değil var etmek düşüncesiyle yuvalar kurun…


Sevgilerimle…
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI