• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HER İNSAN NARSİSTİR VÜCUT GELİŞTİRMECİLER HARİÇ

16 Haziran 2015 Salı 16:54


Vücut Geliştirme ve Fitness sporu, üzerinde en çok konuşulan sporlar arasındadır. Bu sporla uğraşan profesyonel sporcular ve bu işi sadece spor olarak görmeyip, sağlıklı bir yaşam tarzı olarak seçmiş insanlar hakkında olumlu olumsuz herkesin söyleyecek sözü vardır. Anlayacağınız bu konuda herkes bilirkişidir.


İri cüsseli, kas yapısı belirgin, kendinden emin, sağlıklı ve düzgün bir fiziğe sahip olmak, öyle dışarıdan görüldüğü gibi basit bir durum değildir.


Biz insanlar sadece dışarıdan gördüklerimizle hüküm verdiğimiz için, kişinin o hale gelene kadar nasıl bir süreçten geçtiğini biliriz aslında ama bunun üzerine düşünmeyi asla istemeyiz.  Çünkü bu işimize gelmez. Kolay herkes yapar der basite indirgeriz. Emeği bir kalemde hiçe sayarız. 


Maalesef iş uygulamaya geldiğinde ise konuştuklarımız kadar yapmayı göze alamayız. 

Madem bir işi sizden daha iyi yapanı gördünüz, ahlak olarak yapılması gereken yapılan işe ve işi yapan kişiye saygı duymaktır. 


Her kişiyi, her işi sevmek zorunda değilsiniz.  Bu sporu da sevmek zorunda değilsiniz. Böyle bir mecburiyetiniz de yoktur, özgürsünüz. Ama uğraşan insanlara saygı duymak zorundasınız.  


Bazıları bırakın bu sporla uğraşan kişilere saygı duymayı üstüne üstlük çamur atarlar.

“Ne var yani onun tuzu kuru kardeşim onun yerinde ben de olsam, param olsa, zamanım olsa,  sıkı çalışsam, iyi beslensem, iyi uyusam, onu kullansam bunu kullansam o vücudu bende yaparım”  gibi boş sözler sarf ederek emeği küçümserler.   Atalarımız ne güzel söylemiş “Lafla peynir gemisi yürümez” diye…


Hiçbir şey demeseler bile bu sporla uğraşanlara içlerindeki kıskançlıklarını bastıramadıkları için “Narsist”  yaftasını yapıştırıverirler. Bu ise komik bir durumdur. Bu konularda asla genelleme yapılmaz.  Herkes aynı kefeye konulmaz.


Kısaca Narsizmi; kişinin kendi bedenini aşırı sevmesi, kabaca tabirle kişinin kendisine “ aşık” olması olarak tarif edebiliriz.  Allah aşkına bu işe gönül vermiş tüm insanları bu şekilde tanımlayabilir miyiz? Bu ne derece sağlıklı bir yaklaşımdır tartışılır. Bu kendini bilmez düşünce narsizimden de kötüdür.


Oysa her insan kendini beğenir, her insan kendini sever, her insan kendisine âşıktır. Olması gereken budur. Bu kötü bir şey değildir. Aksine kişiyi güçlendirir. 


Bence kişinin kendi bedenini sevmesi, ona hak ettiği değeri vermesi, onun değişimini görmesi ve bunun için çaba göstermesi kendisine yapabileceği en mutluluk verici iyiliktir. 


Yemesine içmesine, uyumasına, çalışmasına, disiplinli hareket etmesine dikkat etmesi kadar normal bir durum yoktur.  Herkes başarılı olmak ister. Çünkü hepimiz de ego vardır. Bunun gereği olarak her zorlukla mücadele ederiz. Egosu olmayan insan olamaz. Ego sadece hayvanlar ve bitkilerde yoktur. 


Bizim burada dikkat etmemiz gereken önemli husus ego sahibiyiz ama insan olarak eksik ve yetersiz olduğumuzu kabul etmektir. Bu bilinçte olduğumuz da herhangi bir sorun teşkil etmez. Bize olumlu katkı sağlar. Bizi motive eder. 


Bu sporla uğraşırken ve aslında her işimizde şahsi olarak bedenimizle birlikte ruhumuzu da okşamalıyız. Bu sporun duayenlerine baktığımız zaman altın gibi kalpleri olduğunu görürüz. Kimseye zarar vermezler, kimsenin kötülüğünü istemezler, kendi kendileriyle uğraşırlar hep, bu durum ise anlayacağımız “narsizim”le uzaktan yakından bağdaşmaz. Çünkü onlar bedenlerini geliştirirken ruhlarını unutmamışlardır.  Fani olduklarını bilirler.


Son olarak; “Fani ve çürüyecek bedeninizi formda tutmak için spor yapıp, yediğinize içtiğinize dikkat ederken hiç ölmeyecek ruhunuzu güzel ahlak ile beslemeyi unutmayın” diyorum…

Sevgilerimle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI