• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KUSUR VARSA KENDİNDE ARA!

10 Aralık 2015 Perşembe 13:32

Hiçbir insan kusursuz değildir. Kusurlu olduğunu baştan kabul etmeyip, kendilerinin kusursuz olduğunu iddia edenler aslında en büyük kusur onların bu düşünceleridir. Bu düşünceleri daha çok hata yapmalarının önünü açar ve yaptıkları hataların farkına varabilmelerinde de büyük bir engel oluşturur.

 

Bizler yaratılmış olanlarız ve mutlaka sonu olan sınırlı bir zaman diliminde dünyada kalıyoruz. İşte bu ölümlü olanın tam anlamıyla mükemmel ve hatasız olmasını beklemek baştan bizleri büyük bir yanılgıya düşürüyor. Boş ve gereksiz bir gurura, büyük bir kibre kapılmaya sebep oluyor. Hatasız kul olmaz ki...

 

Bizler sadece ve sadece yaratılmışlığı gerçek manasıyla kavrayabildiğimiz an bu durumun önüne geçebiliriz. Yoksa bu durumun önüne geçmek oldukça zordur. İnsan yaratılış itibariyle nefis taşır. Bu nefis ise devamlı insanın gururunu okşar. Onu pohpohlar. Büyüklendirir.

 

 İnsan geçici ve aciz olduğunu tam anlamıyla kabul etmeli. Etmeli ki kendisine gelsin. Kendi özüne dönmüş olsun.

 

Gel gelelim her ne kadar inanmış olsak ta insanız, aldanırız, aldanıyoruz da. Maalesef hepimiz zaman zaman yaratılmış olduğumuzu unutabiliyoruz. Hele hele bu gerçeği günümüz dünyasında çokça atlayabiliyoruz. Hayat mücadelesinde birçok durumun kendimizden olduğunu düşünüyor, etrafımıza küçük dağları ben yarattım edasıyla davranabiliyoruz. Öyle değil mi?  Bu hataya hepimiz düşmüyor muyuz? Haksız olduğumuz ya da bizden kaynaklanan hataların bedelini başkalarına yüklemiyor muyuz? Patronsak işçimize, yöneticiysek alt kadememizdekilere, öğretmensek öğrencilerimize, aile reisiysek hanemizdekilere zaman zaman haksız olduğumuz halde, hakkımız olmadığı şekilde davranmıyor muyuz?

 

 “Kabul edilmiş bir yanlışlık, kazanılmış bir zaferdir.” der büyüklerimiz. Hatada diretmek de büyük hatadır ve daha da çok kaybetmemize sebep olur. Oysa kabul edilmiş bir yanlışlık bizi mutlu eder. Gereksiz üzüntülerden, tasalardan kurtarır. Gönlümüzü ferahlatır, aklımızı rahatlatır. O yanlışlıkla ilgili beynimizi kurcalayan olumsuz düşüncelerden alıkoyar. Kazanmak istiyorsak ön yargılardan arınmış bir beyinle hareket etmeliyiz. Ancak bu şekilde zafere ulaşabiliriz.

 

Unutmayalım ki, hata yapmayan hiçbir şey denememiş insandır. Bu dünya da hata yapmayanlar değil hata yaptıklarında kaçmadan, çekinmeden, kınayanların kınamasından korkmadan hatalarını üstlenenler, bu bilinçle hareket ederek en az hata yapanlar başarılı olur.

Sevgilerimle…

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI