• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SİGARANIN YARARLARI!

01 Aralık 2014 Pazartesi 13:40

Bir çoğumuzun en kötü alışkanlığı aynı zamanda en tehlikeli en ölümcül olanı… 

Çağımız dünyasında olumsuz etkileri ve yok ettiği hayatlar sayılamayacak kadar çok olan bir zehir…

Bir esaretin,  bir yalanın, bir aldanışın adı sigara…

Bazen yalnızlığı, bazen sevinci,  bazen acıyı paylaşan sözde sevgili, eş, dost, arkadaş bazense bir kaçış, bir merak,  bir saklanış, bir umut,  bir sahte kurtuluş reçetesi… 

Kimine göre vefalı,  kimine göre vazgeçilmez bir yâr…

 

Oysaki sigara içenlerin farklı farklı anlamlar yükleyerek içtiği her bir sigara ise sadece içen kişinin değil, tüm sevdiklerinin de hayatlarından çalan” zalim ve sinsi bir hırsız”

Ve nasıl oluyor da göz göre göre bu zalim hırsıza karşı kapılarımızı hep açık bırakıyoruz, hem de çalınanın bir daha telafisi olmayan hayatımız olduğunu bile bile direnmeden, mücadele etmeden teslim oluyoruz.

Yoksa bu dünyada hiç önemli olmadığınızı mı düşünüyorsunuz hiç seveninizin,  özleyeninizin, merak edeninizin, bekleyeninizin bulunmadığını mı?

  Ya da bu dünyada her şeyden önemlisi boşuna mı yaratıldığınızı düşünüyorsunuz?

 Eminim ki çoğunuz itiraz edeceksiniz  boşuna olur mu diye.  Tabi ki hayatta sevenlerimiz var,sevdiklerimiz var, beklentilerimiz var, yapmak istediklerimiz, başarmak istediklerimiz,yaşam amacımız var diyeceksiniz. Sıraladıkça sıralayacaksınız aklınızdan geçenleri…Ve belki de yakacaksınız bir sigara daha efkarlanarak…

Ve her sigara yakışınızda olduğu gibi çıkan dumana karışarak uçup gidecek saydıklarınız, kavuşmak istediğiniz hayallerinizden uzaklaştıracak bu kara duman sizi bir kez daha…

Aslında sigaranın zararlarını hepimiz biliriz biliriz de işimize gelmez bilmek, kimisi bizzat yaşayarakkimisi etrafında yaşayanları görerek bir şekilde bu zararlarla karşılaşma fırsatı bulmuştur. Belki de yazımızı okuyan okurlarımızdan da an itibari ile çeşitli zararlarıniçinde olanlar vardır. 

Bensize sigara içtiğinizde;

• Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar. 
• Dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, diş eti hastalıkları baş gösterecektir. 
• Ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. 
• Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. 
• Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. 
• Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. 
• Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. 
• Burunda koku alma duygusu azalır. 
• Akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. 
• Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ve kanser oluşumu fazlalaşır. 
• Pankreas kanseri riski artar. 
• Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. 
• Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyon da azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. 
• İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir. 
• Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. 
• Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir. 
• Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. 
• Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Bur ger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur. 
• Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü,reflekslerde azalma oluşur. 
• Burunda koku alma duygusu azalır. 

gibi herkesin bildiği tescillenmiş zararlarından bahsetmeyeceğim ben size tek bir cümle söyleyeceğim bu konuda:

 ” Sigara sizi hemen öldürmez önce süründürür ve mutlaka ama mutlaka er ya da geç ele güne muhtaç ederek öldürür”…

 Burada bir pencere açalım ve sadece düşünelim;

Hepimiz bu hayatta belirli roller üstlenmiş vaziyetteyiz hatta aynı anda birkaç rolü bir arada yürütmek durumundayız. Anneyiz,babayız aynı zamanda evladız, kardeşiz, akrabayız, arkadaşız, öğrenciyiz,öğretmeniz vesaire vesaire her an her zaman birbirimizle yaşamak ve etkileşime geçmek durumundayız. Sevdiklerimizle uzun yıllar birlikte olmak, sevenlerimizin de sevgilerine layık olmak için çalışmalıyız. Ve her birimiz bu dünyada bir amaca hizmet etmekteyiz. Ve her birimiz çok değerliyiz. Hayatta bu dengenin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi de bizim sağlıklı olmamıza bağlı, ne kadar sağlıklı olursak görevimizi en iyi şekilde tamamlarız bu dünyada… Kimsenin hayal kırıklığı değil herkesin neşesi“olmazsa olmaz”ı olmalıyız…

 

Sigaradan kurtulmak için ne yapmalıyız?

Üç madde yazacağım sadece;  ilaçlar, mucize bitkiler, fevkalade güçler beklemeyin!

·        En önemlisi kesinlikle kurtulmayı“İsteyeceksiniz” inanın bunu istediğinizde bu işin yarısını bitirmiş olacaksınız.Zihninize “sigaraya ihtiyacım yok” yazacaksınız ve tekrarlayacaksınız.

·        Her sigara yakışınız da sevdiğiniz kişinin (eşiniz, evladınız, anne-babanız her kimse) karşısında süründüğünüzü, eridiğinizi, sizi sersefil olarak, en kötü halinizle gördüğünü hatırınıza getireceksiniz.Kimse istemez böyle bir durumu sevdiklerinin gözünde…

·        Sigarayı gördüğünüz her ama her ortamdan kaçacaksınız.  En yakınlarınızın bulunduğu ortamda dahil ve her canınız sigara istemeye teşebbüs ettiğinde yürüyeceksiniz durmadan yürüyeceksiniz ve nelerin değiştiğini o zaman göreceksiniz…


Not:  Başlığı “SİGARANIN YARARLARI” diye öncedenatmıştım, fakat aradım taradım tek bir yararına rastlayamadım! Seçim sizin…

Sevgilerimle…
 

.

Yunus
03 Aralık 2014 Çarşamba 19:38

Serkan Bey,Yazinizi okudum guzel olmus begendim,ancak bazen sigaradan vazgectiremiyoruz kendimizi, hernekadar zararlarini bilsekte bazen tek.dostumuz oluyor, peki ne yapmaliyiz?

3 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI