• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SPOR SALONLARINDA HİJYEN KURALLARI

01 Nisan 2015 Çarşamba 17:58

 
Bahar aylarına merhaba dediğimiz yaz aylarına bir nebze daha yaklaştığımız şu günlerde birçoğumuzu yine spor salonlarına yazılma telaşı sardı. Kimilerimiz kış ayı boyunca aldığı fazla kiloları verme, kimilerimiz ise daha fazla kas kütlesine sahip olarak form tutma derdinde…


Konumuz ise nasıl bir spor salonuna yazılmam gerektiğinden ziyade, spor salonlarında dikkat edilmesi gerekli  “Hijyen” kurallarıdır. 


Spor salonu yönlendirmesi yapmak doğru olmaz, çünkü seçimlerimizde sadece tek bir açıdan bakamayız. Kişinin imkânları ölçüsünde ( zaman, para, ulaşım, konum, salon, eğitmen, iş, aile ve sosyal çevre )  durumu değerlendirmek zorundayız.  Hatta bazen spor salonlarının dışında ( ev veya dış çevrede) spor yapmak kişiye daha büyük avantajlar sağlayabilir.


Hijyen; Sağlığımızı tehlikeye düşürebilecek, sağlığımıza zarar verecek türlü mikroplardan, “bedenimizden giydiğimiz kıyafetlere, kullandığımız eşyalardan bulunduğumuz ortama” arındırmak ve korumak için alınan her türlü temizlik tedbiridir. Diğer bir deyişle ortamın “% 100” sağlığa uygun olması durumudur.


Burada dikkat etmemiz gereken öncelikli olarak kişisel temizliktir. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocukluğumuzda ebeveynlerimiz veya eğiticilerimiz tarafından bizzat uygulamalı olarak gösterilen bu temizlik kurallarını, daha sağlıklı bir hayat yaşamamız için ömrümüz boyunca uygulamamız gerekecektir.  


Mesela; her sabah uyandığımızda yüzün yıkanması, dişlerin fırçalanması, tuvalet sonrası ellerin sabunla yıkanması, her gün duş alınması, temiz elbiselerin giyilmesi, ortamın havalandırılması gibi örneklendirebilir, örnekleri daha da çoğaltabiliriz.


Spor salonu gibi kapalı ortamlarda ise kişisel temizliğe çok daha fazla dikkat etmek zorundayız. Malum kapalı ortamlarda oksijen miktarı açık ortamlara göre düşüktür. Salon yeterince havalandırılmadıysa bu miktar daha da düşecektir. Çok fazla üyenin aynı anda çalışmak zorunda olduğu da düşünülürse içerde bırakın çalışmayı nefes almanın dahi güçleşeceğini söyleyebiliriz.  Bunun üzerine spor aletlerindeki gözle göremediğimiz kirler ve üyelerin hijyen kurallarına dikkat etmediği varsayılırsa terleme veya nefes yolu ile bulaşan hastalıklara yakalanma riski kat kat artmaktadır. 


Building and Environment Dergisi’nde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, spor salonlarındaki havanın kalitesi sağlık açısından önem arz ediyor. Fitness salonları, aerobik odaları, yoga ve benzeri egzersizlerin yapıldığı mekânların hava kalitesinin ölçüldüğü çalışmada, salonların en kalabalık olduğu öğleden sonra ve akşam saatlerinde havadaki parçacıkları ölçen makineler kuruldu. İki saat süresince yapılan ölçümlerde spor salonlarında yoğun miktarda karbon monoksit, karbon dioksit, ozon, toz, halı-boya-mobilya gibi eşyaların temizliğinde kullanılan formaldehit gibi kimyasallar saptandı.


Yine ABD’de yapılan ve sonuçları “Clinical Journal of Sports Medicine” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre özellikle egzersiz, ağırlık aletleri, aerobikte kullanılan veya diğer spor aletlerin elle tutulan bölümlerinin üzerinde birikmiş olan insan teri tehlike saçıyor. Nezle, grip, Hepatit A, uçuk, lejyoner ve mantar, hijyenden sınıfta kalan spor salonlarının yol açtığı hastalıklardan bazılarıdır…


Hijyen bakımından spor salonlarında dikkat etmemiz gereken önemli hususları hatırlatalım!


Ellerimizi spor öncesinde ve sonrasında mutlaka yıkamalıyız, mümkün olduğunca spor esnasında ellerimizi yüzümüze sürmekten kaçınmalıyız.


Egzersizlere başlamadan önce kullanacağımız aletleri silmeli veya yetkililerden temizlenmesini istemeliyiz.


Çalışmalarımızda mutlaka spora özel havlu kullanmalıyız. Aletler için ayrı terimizi silmek için ayrı havlu kullanmalıyız.


Spor sırasındaki tüm kıyafetleri ve ayakkabımızı spora özel kullanmalıyız.


Kıyafetlerimizi her spordan sonra mutlaka değiştirmeli, kıyafetlerimizi yıkamadan tekrar tekrar giymekten kaçınmalıyız. Bu bakteri oluşumuna zemin hazırlar.


Spor sonrasında mutlaka duş almalıyız. Duş alırken terlik ve ayrıca temiz havlu kullanmaya özen göstermeliyiz.


Unutmayalım ki spor sağlık için yapılır. Sağlığımız için spor ne kadar önemliyse, kaliteli ve verimli bir spor faaliyeti için “hijyen” o kadar önemlidir. 


Sevgilerimle…


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI