• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SPORA KAN BULAŞMASIN

14 Nisan 2015 Salı 16:10


Spor;  barış, dostluk ve kardeşlik demektir.  


Yıllarca futbol,  basketbol veya diğer spor dalları arasında rakiplerin kıyasıya mücadelelerine şahit olduk. 


Bazen tutuğumuz takım veya sporcumuzun galibiyeti ile sevinç, bazen mağlubiyeti ile hüzünlü anlar yaşadık. Hatta beraber ağladık beraber güldük diyebiliriz. Takımımıza ve sporcularımıza şarkılar yazdık, marşlar besteledik.  

Milli maçlarda ise bu sevincimizi veya üzüntümüzü kat be kat “milletçe”  hep birlikte tattık. Biz sporu ve sporcuyu hep sevdik.


Maçların heyecanı ile gerek saha içinde gerekse saha dışında sporcularımızdan görmeyi istemediğimiz hareketleri de gördük. Galip gelme arzusu veya yenilme stresi ile sinirlerin epeyce gerildiği, bunun neticesinde sporcularımızın birbirleriyle kavga ettiklerini biliyoruz. 


Bazen bu kavgaların arasına hakemler, antrenörler, yöneticiler de dâhil oldu. Öyle ki seyircilerin tribünden sahaya indiği, sahaya bayrak diktiği maçlar dahi var. 


Tabi ki bu ve bunun gibi olumsuz sahneleri tasvip etmiyoruz, sporda şiddet bizim kesinlikle görmek istemediğimiz, sporun ahlakıyla bağdaşmayan yakışıksız hareketlerdir.  


Sporcu ve sporu sevenler ahlak örneği olmalıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi ” Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zekâ kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” 


Bu söz aslında millet olarak spora bakışımıza örnek teşkil etmelidir, sporcularımıza ve taraftarlarımıza kılavuz, milletimize pusula olmalıdır.
Son günlerde futbolda yaşanan,  tüm sporseverleri derinden üzen,  Fenerbahçe Spor Kulübü'ne yapılan saldırı ise sporda şiddeti daha da kötü boyuta taşıdı. Kötü niyetli insan veya insan grupları tarafından kulüp otobüsüne yapılan bu saldırı aslında barışa, dostluğa ve kardeşliğe yapılmış bir terör saldırısıdır. Bu işi yapanlar herhangi bir takım taraftarı olamazlar, olsa olsa spora kan bulaştırmak isteyen spor teröristleridir.


Başka spor kulüplerine veya taraftarlarına mal edilmesi anlamsızdır. Bu zavallılar amaçlarına ulaşabilselerdi eğer kaç kişinin canını yakacaklardı. Bir spor kulübünü yasa mahkûm edeceklerdi. Kaç ocağa ateş düşüreceklerdi.  Kaç anayı, kaç eşi, kaç yavruyu, kaç seveni gözyaşlarına boğacaklardı.


Allah korudu ki çok büyük faciadan dönüldü. Suçluların en kısa sürede bulunması ve en ağır cezaya çarptırılması yönünde Adalet’e büyük iş düşmektedir. Öyle örnek teşkil edecek ceza verilmeli ki Türk Sporu’na bir daha kötü ellerin uzanmasına asla fırsat verilmeyecek olsun.


Spor, bizim birleştirici gücümüzdür. Her ne kadar rakip olunsa da her şey saha da yaşanıp saha da bitmelidir. 


Bizler bilinçli taraftarlar olmalıyız, kötü niyetli insanlara fırsat vermemeli, spora terör bulaştıran insanları aramızda barındırmamalıyız ve gelecek nesillere sporun güzelliklerini, ahlakını aşılamalıyız.  Spora kan bulaşmasın!


Bu vesile ile tüm Fenerbahçe camiasına tekrar geçmiş olsun dileklerimi yolluyorum.

Sevgilerimle…


YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI