• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

YETER ARTIK BAHANEYİ BIRAK SPOR YAP

19 Mayıs 2015 Salı 14:50


Şüphesiz çağımız insanlarının en favori spor yapamama bahanesi “zamanım yok” cümlesidir. Sadece spor yapamama durumu için değil genel manada en çok kullanılan bahanedir diyebiliriz.


Her an herkesin ağzında sakız olmuş, olur olmaz her şey için kullanılır hale gelmiştir. Söylemesi kolaydır, kişiyi yormaz, zorlamaz, fazladan hiçbir çaba gerektirmez. 


Tek bir cümle ile bir anda vicdanınızı rahatlatabilirsiniz “zamanım yok” der işin içinden sıyrılırsınız... 

Kendinizi kolayca kandırır başkalarını da kolayca inandırabilirsiniz. 


“Aslında bu bir nevi kendi tembelliğimizi örtbas etmek için zamana attığımız çamurdur”…


Elbette zaman çok kıymetlidir, ömrümüz ile sınırlıdır. Onda geriye dönüş yoktur o daima ileriye doğru akıp gitmektedir. O ilerledikçe sınırlı olan ömrümüzde kaçınılmaz sonuna doğru yaklaşmaktadır.  Bunun farkına varıp zamanımızı verimli şekilde kullanmamak büyük bir gaflet olduğu gibi hele hele hem ruh hem beden sağlığımız için kendimize zaman ayırmamak daha da büyük bir gaflet olsa gerek…


Oysa bizler yaşam kalitemizi artırmak, ruh sağlığımızı korumak için beden sağlığımıza kesinlikle dikkat etmek durumundayız. Açıkçası dengeli ve doğal beslenme, yeterli dinlenme yanında mutlaka ama mutlaka kendimize “spor zamanları “ oluşturmak zorundayız.  Bedenimiz yoruldukça ruhumuz dinlenecek ve kendini yenileyecektir. 


Bu sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz kuralıdır. Aksi takdirde hayatın içinde sadece kendimizi tüketiriz. Yıllar sonra ömrümüzün tepesinden geçmişe doğru bir de bakarız ki;  yıllarca çalışıp didinmişizdir ancak elimize hiçbir şey geçmediği gibi, en büyük nimet olan sağlığımızı da kaybetmişizdir. Elde var sıfır deriz. 


Haksız mıyım? Bu duruma bile bile gönül razı olur mu? Olmaz dediğinizi duyar gibiyim. Ama tedbir almazsak, hayatımıza sporu katmazsak, zamandan bir parçada sağlığımız için ayırmazsak bu son kaçınılmazdır.  Kendine faydası olmayanın sevdiklerine faydası olmaz, insanlığa da katkısı olmaz. Önce biz kaliteli yaşamı yakalayacağız ki etrafımıza da yaşatalım.


İşte günlük koşuşturmaca içerisinde hep bu zamansızlıktan şikayet ediyoruz da geçip giden zamandan nasıl tasarruf ederiz diye düşünmüyoruz. Buna kafamızı hiç yormuyoruz. Çarelerini hiç aramıyoruz. Galiba buna kafamızı yoracak zamanı da bulamıyoruz.


Günümüzü şöyle bir gözden geçirelim! Göreceğiz ki  “zamanım yok” bahanesine fırsat kalmayacak. Yeter ki düşünmek ve spora zaman ayırmak isteyin.  Sabah veya akşam demeden günün her saatinde bu zamanı bulabileceksiniz. Yeter ki isteyin…  Siz isteyin zaman size kendini açacaktır.


Trafikte, yemekte, uykuda, evde televizyon karşısında, bilgisayar ve internet başında, arkadaş sohbetinde öyle boşa harcadığımız, öyle hesapsızca tükettiğimiz saatler vardır ki düşündükçe kendinize kızacaksınız.  Spor yapmak için can atacaksınız.


Spor salonuna ihtiyacınız yok, her yerde her zaman spor yapabilirsiniz, hiç olmazsa yürür, koşarsınız
siz yeter ki “zamandan tasarruf edin”…  “Zamanım yok” sözünü de beyninizden çöp kutusuna atın

Sevgilerimle…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI