• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FUTBOLUN DÜNÜ YOK BUGÜNÜ VARDIR

18 Kasım 2011 Cuma 20:14


 
Samsunspor’un kamuoyunun gündeminde olan kongre yapılması gerekliliğine ilişkin beklentilerine karşılık, Kazım Yılmaz kesinlik kongre yapılmayacağı şeklinde açıklama yapmıştır.

Başkanın tasarrufudur elbette saygı göstermek gerekir. Bunun anlamı, başkanın ekibine güvendiği, yönetim anlamında hiçbir sıkıntı olmadığı, yönetim kurulu değişikliğinin Samsunspor’a bir katkı sağlamayacağı gibi ileri sürülebilecek gerekçeler olabilir.
 
Öncelikle şu gerçek unutulmamalıdır. Bu takımın şu anda sadece futbolcu bütçesi 20 trilyonu aşmıştır. Devre arasında da en az bu miktarın yarısı kadar para sarf edilecektir. Üstelik devre arasında yapılan transferler balon transferlerdir. Takıma hiçbir fayda sağlamaz. Hiçbir takım kendisine yararlı futbolcuyu devre arasında satmaz. Devre arasında alınacak futbolcuların önemli bir bölümü, oynadıkları takımlarda yer bulamayan isimlerdir.
 
İlk yarı sonuna kadar en az 10-12 puan toplanması gerekir. Fikstürü alıp önümüze koyalım. Bu hafta Bursaspor ile deplasmanda karşılacağız. Geriyle Gaziantep, Mersin ve Sivas deplasmanları ile içerde Medikal Park Antalya, Kayseri ve Beşiktaş maçları kalıyor. 7 Maçtan 12 puan almamız gerekmekte. Yani takımımızın kesinlikle bir çıkış grafiği içine girmesi gerekmektedir.
 
Yani devre arasında çok iyi transferler yapmalısınız. Şu anda yabancı transferleri “ülkelerinin Milli takımlarında oynuyorlar” “ülkelerinin şampiyon takımlarında oynuyorlar” şeklinde allayıp pullayarak, pembe tablolar çizmek kendi kendimizi aldatmaktır. Doğrudur. Bu futbolcular ülkelerinin Milli takımlarında oynamaktadırlar. İyi de, bu takımların dünya futbol literatüründeki yerleri nerelerdedir. Yabancı transferler konusunda sınıfta kalınmıştır. Hiç biri de Samsunspor’da futbol oynayacak kapasitede değildir. Kadroya giremeyen milli oyuncumuz Oğuzhan Azgar , hatta gönderdiğimiz bir iki futbolcumuz dahi bu futbolcular ile mukayese edilemez.
 
Devre arasına kadar lig 15. ile aradaki makas açılmadığında, sırat köprüsünü geçebiliriz diye düşünebiliriz. Ancak bulunduğumuz yerlerde kalıp üstelik aradaki puan farkı açıldığında ise, durumun iç açıcı olmayacağı muhakkaktır.
 
Bu noktada, şu bunu yapmış, filancı şunu yapmış, mantığı ile hareket edilmelidir. Don Kişot’luğun da alemi yoktur. Samsunspor’un zor günler yaşaması ve küme düşme potasında olması, veya Allah göstermesin tekrar Bank Asya Ligi’ne dönmesi, öncelikle bu kentin de takımımız ile birlikte küme düşmesi demektir. Takımımızın Samsun’da yarattığı katma değeri temcit pilavı misali sürekli ifade etmemiz gerekmez.
 
Tamam, kongre yapmayalım. Kongre ortamına girmeyelim. Takımın ahengini bozmayalım. Ancak şu gerçeği de hiçbir zaman unutmayalım. Eğer bu takımın başına bir haller gelir ise, birileri sorumlu olacaktır. Üstelik eskisinden daha büyük borç rakamları ile kaderine terk edilecek bir Samsunspor’un, geçmişten daha büyük sıkıntılar yaşayacağı muhakkaktır.
 
Futbolun dünü yok bugünü vardır. Bugün ise arenada bulunan takımların durumu ortadadır. Orduspor ve Mersin yaptığı akılcı transferler ile durumları ortadadır. Üstelik Mersin’e transfer olan futbolcuların 3’ü ile transferleri konusunda kongre öncesinde bir yerlere gelinmiş idi.
 
Şimdi akılcı olma zamanıdır. Birlik zamanıdır. Samsunspor için herkesin fikirlerine saygı duymak gerekir. Geçmişte görev yapan yönetim kurulu üyelerinin veya bazı kişilerin “bizi adeta Samsunspor’dan kovdular, bakın şimdi ne haldeler” gibi bir onursuz bir davranış sergilemeyeceklerini, bu kent iyi bilir. Bu kentte kim kimin kaç numara ayakkabı giydiğini, küçükken kırdığı camları da bilir. Bu nedenle bazı kişiler hakkında bu tür safsatalar ile ortalığı bulandırmanın anlamı yoktur. Asıl onursuzluk bu tür saplantılar ve söylentilerin yayılmasına çanak tutmaktır.
 
Taraftarımız, eski ve yeni yöneticilerimiz, siyasilerimiz,, Büyükşehir ve belde belediyelerimiz, STÖ’ler, mesleki kurum ve kuruluşlar, kısaca Samsunspor’a katkıda bulanabilecek her kişi ve kurum tek ses ve tek yürek olmalıdır. 5 yıl her gün kahrolduk. Tekrar kahır ocağında pişmeyelim. Gün birlik günüdür. Takımımıza sahip çıkmak günüdür. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI