• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ÖZBEKİSTAN’DA TÜRK İŞADAMLARI TUTUKLANIYOR

23 Kasım 2011 Çarşamba 11:41ÖZBEKİSTAN’DA TÜRK İŞADAMLARI TUTUKLU VE İŞYERLERİNE EL KONUYOR BASINIMIZDA TIK YOK

 
Üretmiş odlumuz yalıtım ürünlerinin Özbekistan’da pazarlanması ve satışı ile ilgili bir Distribütörlük oluşturmak amacı ile Taşkent’e kısa bir iş seyahati yapmak ihtiyacı hissettik.
 
Ancak görülen manzara karşısında, ACABA Özbekistan’da yaşanan olayları neden bilemiyoruz? Basına sansür mü uygulanıyor? Olandan bitenden neden Türk milletinin haberi yok. Neden hükümetimiz mağdur olan Türk işadamlarına yardımcı olmuyor. İş yerlerinin adeta yağmalanmasına ve işyerlerine el konmasına seyirci kalıyor? Şeklindeki sorular ile boğuştuk durduk.
 
Evet değerli okuyucularımız. Şu an Taşkent’teki manzara aynen şöyle: Öncelikle Özbekistan’ın en büyük alışveriş merkezi olan Turkuaz alışveriş merkezi Mart ayında 300 kişilik bir güvenlik gücü ordusu ile kuşatılıyor. Kapılar kilitleniyor ve içerde çalışanlar sorgulanıyor. Şu anda firma yetkililerinin bir kaçı halen tutuklu bulunmakta. Yine Özbekistan pazarına girmek için bizimle partnerlik düşüncesi olan Demir grubunun (süpermarket) işyerlerinin 2010 yılında sudan bahaneler ile kapatılmış olmasının bir tesadüf olmadığını anlıyoruz.
 
Diğer yandan işin en önemli ve üzerinde durulması gereken konu, başörtüsünün yasaklanacak hale gelmesi. Yani Özbekistan’da Müslümanlara karşı da bir cephe oluşturulmuş durumda. Çünkü örneğin her camide Cuma namazı kılınmasına müsaade edilmiyor. Belirli camiler tespit edilmiş ve ancak bu camilerde Cuma namazı kılınabiliyor.
 
Turkuaz firması yetkililerinden biri ile tesadüfen uçakta karşılaştığımızda, tutuklu bulunan firma yöneticileri ile sadece görüşebilmek için 50 bin dolar rüşvet teklif ettiğini (bu coğrafyada rüşvet legalleştirilmiş ama yinede görüşemediğini ifade ediyor.
 
Turkuaz firması yetkililerinden, Başbakanımızın konudan haberi olduğunu öğreniyoruz. Başbakanımız “şu anda yapabileceğimiz bir şey yok. Şu anda Özbekistan’da 54 Türk tutuklu var hepsi de aynı durumda cevabını alıyorlar”
 
Şimdi köşemizden hükümete seslenmek istiyorum. Sayın yetkililer geçen yıl Demir ve bu yıl Turkuaz grubunun işyerlerini Özbekistan hükümeti hiç bir gerekçe göstermeden neden kapattı. İş yerlerine el koydu ve yetkililerini tutukladı. Türk hükümeti olarak bu konu ile ilgili ne tür bir girişimlerde bulunduk.
 
Oradaki Müslüman kitleye yapılan baskılara Türk hükümeti olarak müdahaleci bir tavır sergilenmesi elbette düşünülemez. Ancak Türk yatırımcılarının Özbekistan’da yaptığı yatırımlara hangi gerekçeler ile el konuyor. Türk basını burada yaşanan olaylara neden seyirci kalıyor. Kim neleri kimlerden saklıyor.
 
Olayın diğer ikinci bir boyutu, hükümet tarafından bu bölgelerin koordinasyonundan sorumlu olan Kaşif Kozanoğlu cezaevinde aşırı spor yapmaktan kalp krizi geçiriyor ve hayatını kaybediyor. Kaşif Kozanoğlu’nu yakinen tanımakta idim. Kendisi bırakın 2 veya 3 kiloluk ağırlıkları kaldırmayı, hayatı spor yapmakla geçmiş tüm Uzakdoğu sporlarına hocalık mertebesinde hakim, bir mavi bereli idi. Özbekistan’da ve yaşananlara bizzat şahit olunca kafamın karışmadığını söyleyemem. 
 
Taşkent’teki Turkuaz alışveriş merkezinin tam karşısında “çarsu” adı verilen bir Pazar bulunmakta. Burada bazı kişiler ile sohbet etmek fırsatı bulduk. Kendilerine Turkuaz alışveriş merkezinin neden kapatıldığını sorduk. “Turkuazı uçurdular, burada ticaret değil dincilik propagandası yapıyorlarmış, dinciymişler” gibi cevaplar ile karşılaştık. Oysa Özbekistan’da en yaygın dil Müslümanlık. Bölgenin % 90’ının Müslüman olduğu bir bölgede nasıl bir dincilik propagandası yapılabilir. Bu arada Müslüman kesimde de Fethullah hoca grubunun çok etkin olduğunu öğreniyoruz.
 
Taşkent’teki izlenimlerimiz bunlar. Hükümetimizin Özbekistan’da Türk firmalarına yapılan saldırılar ve Türk işadamlarının tutuklanması karşısında herhangi bir girişimde bulunulmuş mu dur? Türk firmaları bir dinin mi yoksa bir tarikatın mı propagandasını yaptıkları gerekçesi ile tutuklanmışlardır. Yoksa alışveriş merkezlerinde rafların altından uyuşturucu ticareti mi yapmışlardır. Türk basını bu konuda neden sesini çıkarmaz ve kafasını kuma gömer.

GİTTİK, GÖRDÜK VE YAZIYORUZ. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI