• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

A TAKIMI OPERASYONU KÜSKÜNLÜĞÜ SONA ERMELİ

06 Aralık 2013 Cuma 19:09

Eski bir yönetici olarak Samsunspor ile ve Türk sporu ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, internet gazeteciliğinde her geçen gün aşama kaydeden Samsun Kent Haber’de ki köşemizde okuyucularımız ile paylaşmayı sürdüreceğiz.

Bilindiği üzere 6.5 yıl önce Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dönemin başkan yardımcısı Adnan Bahadır, Genel Sekreter Kenan Şara ile birlikte pek çok yönetici ve iş adamı hakkında dava açılmış idi. 

Söz konusu davaların mihenk taşını Samsunspor için zorla teberru aldıkları oluşturmakta idi. 

43 kişinin yargılandığı dava mahkemenin beraat kararı ile sonlandı.

2007 yılında aralarında bazı kişilerin hürriyetlerinden yoksun bırakılarak cezaevlerinde bir kaç ay yatmaları ve yüz kızartıcı suçlar ile itham edilmeleri doğal olarak kentte uzun süren tartışmalara yol açmış idi. 

Sonuçta yargı geçtiğimiz günlerde kesin kararını vererek dosyayı kapattı. Olayın Samsunspor’u ilgilendiren boyutunu yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, Samsunspor için iş adamlarından tahsil edilen paralardı. 

O dönemde kulübü yöneten arkadaşlarımız davaya müdahil olma kararını verdiler ve kulüp avukatları olan Avukat Ata Giritli ve Alperen Canus, mahkemelerde belediye görevlilerince toplanan paraların tamamının kulübe verilmediğini ve dolaysıyla kulübün maddi ve manevi zarara uğradığını beyan etmişler idi.

Cezaevinde yatan kişilerin tahliye olmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibi Samsunspor’un davaya müdahil olmasını kabullenemediklerinden, kulüpten tüm desteklerini çektiler. 

İlk etapta maçlara gelmeyerek başlatılan protesto, yeni seçilen kulüp yönetimlerinin kendilerini nezaketen ziyaretlerinde dahi “Samsunspor kelimesini duymak istemiyoruz” şeklinde ifadeler kullanmaktan kaçınmadılar.

Bir süre sonra Samsunspor müdahil olma talebini geri çekti. Kulüp sütten ağzı yandığı için yoğurdu üfleyerek yiyordu. Dönemin başkan ve yöneticilerinin müdahil olma kararı elbette tartışılır bir konu idi. Ancak kulüp kötü bir tecrübe yaşamıştı. Çünkü kulüp bir zamanlar ünvanlarının önüne “efsane” ibaresi konan kişi tarafından da suistimal edilmiş ve bu davranış şekli nedeniyle kulübün milyon dolarları uçup gitmişti.

Hatta söz konusu milyon dolarların uçup gitmesinin ardından başkanlık koltuğuna oturan Yusuf Ziya Yılmaz’ın maaşına dahi haciz konmuş idi. O günden bu yana da kulüp belini bir türlü doğrultamadı.

Bugüne kadar geçen süreçte Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz her ne kadar kulübe desteğini sürdürmüş ise de, elini uzatırken yüzünü yana çevirmiştir. Çünkü kentte “ağabey” rolü biçilen Büyükşehir Belediye Başkanı’nın protokol tribünündeki koltuğu o günden bu yana hep boş kalmıştır. 

Bu koltuğun artık Yusuf Ziya Yılmaz tarafından doldurulması gerekir. Yaşanmışlar elbette üzücüdür. Ancak burada en mağdur olan kurum Samsunspor’dur. Futboldan bihaber olan kişilerin yarattığı tahribat nedeniyle kulüp bugünkü bulunduğumuz noktalara taşınmıştır.

Süper Lige çıkış için profesyonel ve kurumsal bir yapılanmaya ihtiyaç vardır. Her zaman gündeme getirmeye çalıştığım gibi bunun ilk adımı şirketleşmektir. Önderliğini yapacak olanlar ise öncelikle vatandaş ile devlet arasında ilk kontak kapısı olan belediyelerimiz ve dolaysıyla belediye başkanlarımızdır.
 
Kentin kanaat önderleri artık Samsunspor için tüm küskünlükleri bir tarafa bırakarak protokol tribünündeki yerlerini almalıdır. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın bir TV kanalındaki programında Samsunspor ile ilgili sözlerini harfiyen ve hatta tekrarlayarak izledim.  

Samsunspor konusunda elbette üzüntülü dönemler geçirdiğini, ancak küskün olmadığını ifade etmiştir. Bu köşe yazarı olarak Büyükşehir Belediye başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’a seslenmek istiyorum. Sizin Samsunspor Başkanlığı yaptığınız dönemdeki sıkıntıları birlikte görev yaptığımız için, en yakin bilen kişilerden biriyim. Dönemin Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’dan yardım talep etmek için yanına gittiğimizde, gayretinizi ve  para alamadığımızda ise yaşadığınız hayal kırıklığını ve üzüntünüzü dün gibi hatırlıyorum. 

Bugünü milat olarak kabul edelim ve Orduspor maçında protokol tribünündeki yerinizi alın. Maçın atmosferi inanın değişecektir. 
Kentteki birlik ve beraberliğin anahtarı bir ağabey olarak sizdedir. Kim bilir alınacak sonuç ile birlikte en azından ilk 6’ya girme ve belkide uzak ihtimalde olsa şampiyonluğa giden yolda ilkadım atılacaktır. 

Böylesine mutlu bir sonuç ortaya çıktığında ise kazanan siz, biz, hepimiz kısaca tüm Samsun camiası olacaktır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI