• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ARACI OLDU SAMSUNSPOR 750 MİLYON KAYBETTİ

19 Aralık 2013 Perşembe 19:04

Anlatacağım konu ile ilgili gelişmeleri o yıllarda köşe yazısı yazdığım gazetelerde okuyucularım ile paylaşmış idim. 

Konunun geçtiği dönemde Samsun Valisi olarak görev yapan bugünün İçişleri Bakanı Muammer Güler’in mahdumunun malum operasyon ile gözaltında bulunması nedeniyle, yıllardır içimde uhde olarak yer alan yaşanmışı tekrar köşeme taşımak istedim.

İlhan ve Tümer’in BJK kulübüne transferi ile ilgili görüşmelerin tıkandığı bir dönemde, başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz telefonla beni arayarak "Sayın valimiz İstanbul’a BJK kulübü ile futbolcularımızın   transfer görüşmesi için gelecek, kendisi ile birlikte yönetim kurulumuzu temsilen Valimize eşlik et, ancak BJK Kulübü yöneticileri Valimizden transfer bedelinin düşürülmesini rica edebilirler, sen yönetim kurulu olarak indirimi kabul edemeyeceğimizi ifade edersin” şeklinde bir talimat verdi.

Valimiz Muammer Güler ile birlikte BJK kulübünü Temsilen(Yıldırım Demirören, Fikret Orman, Hüsnü Güreli ve menajer Sinan Engin ve Samsunspor'u temsilen de ben TFF’de toplantı yaptık. 

Haluk Ulusoy “Sayın valim öncelikle hoş geldiniz, yılan hikayesine dönen şu transfer işini inşallah bugün burada sizin de katkılarınız ile bitireceğiz, arkadaşlar transfer rakamından biraz daha fedakarlık yapmanızı bekliyorlar” şeklinde toplantıya bir giriş yaptı.

Sayın Valimiz bana bakarak “Arkadaşlarımızın mali açıdan durumları çok kritik, kulübümüzün gerçekten büyük sıkıntıları var, kulüp yönetiminin herhangi bir indirim yapacağını düşünmüyorum, ama ben kentin Valisi olarak 500.000 TL. (500 milyon) bir indirim yapıyorum. Sorumlusu da benim” dedi ve bana “Süleyman  içinize sindi mi” diye sordu. 

Şok olmuştum. Çünkü bizim uzun süren pazarlıklar sonucunda indiğimiz rakam 3 trilyon idi. Üstelik başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’da böyle bir durumda yönetim kurulu kararımız olarak bu rakamın altında bir rakam ortaya çıkarsa fikrimi ifade etmem konusunda talimat vermişti.

Bende “Sayın valim içime elbette sinmedi aksine içime oturdu, biz yönetim kurulu olarak arkadaşlar ile en az 10 kez toplantı yaptık yeterince rakamlar aşağı indi, siz de şimdi 500 milyon daha indiniz, elbette kentin mülki amiri olarak size karşı herhangi bir tasarrufumuz olamaz” şeklinde cevap verdim.

BJK yöneticilerden Yıldırım Demirören “Sayın valim bu parayı veremeyiz, biz ancak size futbolcu takası önerebiliriz” dedi ve elbette anlaşamadık.

Kapıda vedalaşıyoruz. Bir anda sayın Valimiz Muammer Güler, Yıldırım beyin elini sıkarken “250 milyon daha indiriyoruz, bunun altında bir rakam kabul etmiyoruz” şeklinde bir cümle sarf etti.

Bende içimden inşallah bunu da kabul etmezler dedim ve nitekim kabul etmediler. Çünkü bir anda 750 milyon daha indirim yapmış olacaktık.  Günlerce direnmiştik. Futbolcu takası öneriyorlardı, para vermeye yanaşmıyorlardı. Zaten yeterince transfer bedelleri düşmüştü. Çünkü hatırlanacağı üzere BJK futbolcularımızı Belçika’da bir takıma göndererek bir yıl sonra hülle transfer yolu ile ücretsiz olarak sahip olacaklardı. 

Kulüp olarak aslında fazla yapacak bir şey yoktu. Ancak bizde Samsunspor kulubü idik. Bir kuruşuna kadar menfaatlerimizi korumak zorunda idik. Bende bu konuda başkanımız tarafından görevlendirilmiştim.

TFF’yi birlikte terk ettik. Kapıda bekleyen medya mensuplarına anlaşamadığımız konusunda açıklamalar yaptık. İki gün sonra Haluk Ulusoy beni arayarak, Valimiz Muammer Güler’in teklifinin BJK tarafından kabul edildiğini bildirdi ve bende başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz’ı arayarak durumu bildirdim. 

Sonrasında ise malum olduğu üzere BJK kulübü ile  İlhan ve Tümer’i bu bedel üzerinden yani sayın Valimizin en son ifade ettiği 2.250 milyon TL üzerinden anlaşma yapıldı.

Vali Muammer Güler’in aracı olması nedeniyle 750 milyon gibi önemli bir meblağ Samsunspor kasasından uçup gitmişti. Sonrasında sayın valimizin neden bu transferde aracı olduğunu sorguladığımda, İstanbul Valisi olarak görev yaptığı dönemde çözebildim. 

Murat Aksu (Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun oğlu) BJK kulübünde yönetici idi. Belli ki aile yakınları olan valimizden aracı olması yönünde talepleri olmuştu. Ama olan Samsunspor’un 750.000 TL'sine oldu.

Muammer Güler adı geçtiğinde her dönemde içimin sızladığı bu konuyu tekrar okuyucularımızla paylaşmak istedim. YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI