• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ASKERİ OKULLAR KAPATILMAMALI

02 Ağustos 2016 Salı 12:33

ASKERİ OKULLAR KAPATILMAMALI

 

15 Temmuz gecesi Türkiye’nin haince bir darbeye maruz kalmasının ardından ordu, yargı, eğitim, işadamları, profesörler nezdinde  doğal olarak bu hain örgüte destek olan, hizmet eden yapılarda çok önemli bir tasfiye sürci başlatılmış, 60 bine yakın kişi mesleklerden men edilmiş ve önemli bir bölümü ise yargının karar vermesi için tutuklanmıştır.

 

Bu sayının 60 bin olması o kadar önemli değildir. 160 bin de olabilir 260 binde olabilir. Temiz bir toplum için bu konudaki fiill ve uygulamalar kesinlikle doğru bir yaklaşımdır. Kanserli hücre tam teşhis edilemediği için veya doktorların yanlış teşhisi ile metastas (yayılma) dönüşmüştür. Bu nedenle hücrenin tamamı ile etrafındak kitleler tamamen temizlenmelidir. Bunun için vücuttaki çeşitli organlardan gerekiyor ise vazgeçilebilir.

 

Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere pek çok devlet adamı, genelkurmay başkanları yetiştiren askeri okulların kapatılacak olmasını mantığını kavrayabilmek mümkün değildir. Bu okullar askeri sevk ve idare yeteneği ile fiziksel olarakta yetişmiş lider vasıflı bireylerin savaşta ve barışta  ülke hizmetinde görev almaları için kurulmuş eğitim kurumlarıdır. Son darbe teşebbüsü ile her oluşumda olduğu gibi ordu içinde de mikroplar yuvalanmıştır. Kesinlikle bu mikroplar tek tek tespit edilmeli idam cezasıda dahil olmak üzere en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

 

Bu mikroplar ordu dışında üniversitelerde ve tüm kamu kurumlarında da yuvalandığı yapılan operasyonlar ile ortaya çıkmaktadır. Hakimler, savcılar ve avukatları tutuklayabilirsiniz cezalandırabilirsiniz, ancak hukuk fakültelerini kapatamazsınız. Doktorları tutuklayabilirsiniz ama tıp fakültelerini kapatırsanız koca karı ilaçlarına mahkum olursunuz.Ormanlar yakılıyor diye ormanları yok edemezsiniz.

 

Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının da siyasi iradeye bağlanmasının ne derecede doğru bir uygulama olduğuda tartışılır. Nitekim bugünkü yaşanan olumsuzluklara zemin hazırlayan nedenler siyasi irade boşluğundan kaynaklanmıştır.

 

Türkiye güçlü ordusu ile ayakta kakmıştır. Bir Nato tatbikatında engebeli bir dağdan ABD yapımı bir araç ile hızla inen bir Türk askerini izleyen komutanlardan Amerikalı general böbürlenerek ‘’ Görüyormusunuz bizim araç nasılda güvenli, ve hızlı bir şekilde yamaçtan iniyor’’ deyince bizim Generalimiz ‘’ Siz araca değil aracı kullanan Mehmetçiğe bakın’’ şeklinde cevap vermiştir.

 

Askeri okulları ve Harp Akademilerindeki subaylar generaller elbette temizlenmeli ve yok edilmelidir. Ancak okulların kapatılması düşmana ateş etmeyen silah için silahı tetikleyecek asker yerine, silaha ceza verilmesi ile eşdeğer bir yaklaşım olacaktır. Askeri birliğin başına Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya bir başka kurumdan elemanı atayamazsınız.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI