• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

BU KULÜP SOYULDU BEYLER

25 Temmuz 2012 Çarşamba 19:20

 
KAYYUM : Usulsüzlük yapılan özel kurumlara, şirketlere devletin el koyduktan sonra atadığı yönetici.
 
Varsayalım Samsunspor’a kayyum tayin edildi. Kulübün kapısına anahtar mı vurulacak. Tüm futbolcular bir değer kabul edilip başka takımlara peşkeş mi çekilecek, futbolcularımız kapanın elinde mi kalacak. Yani batan geminin malları misali futbolcularımızı kulübün kapısının önüne çıkarıp mezata mı sunacağız.
 
Her kayyum lafı edildiğinde, şehirde birileri harekete geçer. Sanki kulüp bu müesseseye terk edildiğinde, kulüp batacak, bitecek, aman sakın bu kulübü kayyuma bırakmayalım, mahvoluruz, biteriz edebiyatı ile birilerini gaza getirirler, güya kulübüne sahip çıkan aslanlar kaplanlar türer.

Elbette kulübe sahip çıkmak adına ortaya çıkan arkadaşlarımızın hepside herkesten daha çok Samsunspor’ludur. Ellerini değil vücutlarını taşın altına koyarlar. Fedakardırlar, tüm olumsuzluklara göğüs gererler, takdir edilmelidir, yardımcı olunmaladır vesaire.
 
İyi’de beyler, bu kulüp soyulup soğana çevrilmiş. Soğanın cücüğü dahi kalmamış. Kulübün paralarını iç eden belli. Sülün Osman dahi kulüpte yaşanan madrabazlıklar karşısında el pençe divan modunda çırak kalır.

Pekiyi kim söylüyor yani bu soygunu ilk gündeme getiren kişi kim? Süleyman Salur...
Kim bu Süleyman Salur?  Bu kulüpte yaklaşık 8 yıl bilfiil yönetici olarak görev yapmış, Süper Lig’de naklen yayın ihale komisyon üyeliği ve 2 yıl’da Samsunspor yönetiminde yer almadığı dönemlerde dahi Bank Asya Kulüpler Birliği başkan yardımcılığı görevinde bulunmuş, Türk futbolunda oynanacak müsabakalar öncesinde yapılan eşgüdüm toplantılarının gerekliliğini ilk masaya ve gündeme getiren bir futbol adamı.
 
Neler söylüyor Salur; bakın değerli Samsunspor’lular. Bu kulübün temeline 9,5 milyon dolarlık çeklerin benim de görev yaptığım dönemde başkanımız olan Uyanık tarafından cebine koyup gitmesi ile dinamit konmuştur diyor.

O dönemde tek adam mantalitesi ile yönetilen kulübümüzde, 9,5 milyon dolar gibi bir rakamın Uyanık tarafından alındığını, Yusuf Ziya Yılmaz döneminde de yönetim kurulunda bulunduğu dönemde ancak tespit edebilmiş Salur. 
 
Bakın daha neler söylüyor Salur: beyler sürekli üreten ve satan bir kulüp olduğumuz halde, kulübümüzün bu kadar yani 9,5  milyon dolar gibi bir rakamı nasıl başkana borçlanmış olabilir. Hangi futbolcuya milyon dolarlar ödeyerek transfer yaptık. Kaç tane spor tesisi yaptık. Hangi projelere imza attık. 
 
Ertuğrul’un BJK’olan transfer paralarını kimin adına bankalara yatırdık. Mal beyanından gelen hürriyeti bağlayıcı cezalara muhatap kalmamak için hangi yöneticilerden para alarak kurtulduk ve sonrasında yine kulübün paraları ile bu paraları ödedik. Samsunspor başkanı olduktan sonra hangi işimizde başarılı olarak devlete kazanç vergileri ödedik. 9,5 milyon dolar gibi bir parayı Samsunspor’a hangi işimizden kazandık da verdik. 
 
Sonra bizim bu kadar alacağımız olduğunu, görevi devrettiğimiz Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibimi tespit etti. Yoksa Yusuf Ziya Yılmaz ile İsmail Uyanık hakkında gizli bir anlaşma mı vardı da böyle bir rakamı birlikte tespit ettiler. (Böyle olmadığını en iyi bilenlerden biriyim) Yani size kim “Uyanık başkan, hesapları kitapları inceledik, senin kulüpten 9,5 milyon dolar alacağın var mış. Kusura bakma kasada nakit paramız yok. Sana Serkan ve Göngör’ün transferlerinden GS ve Trabzonspor’dan aldığımız çekler var, lütfen bunları kabul et” demiş. Yani bu çekleri size kim teslim etmiş.
 
Bu iddialarım karşısında, sadece “Süleyman Salur’mu konuşuyor, boş verin, işleri bozuldu ben yanıma aldım, benim maaşlı elemanımdı, zavallının tekidir” şeklinde cevap vermekten başka bir cevap veremeyen bir zihniyet, ne yazık ki Samsunspor’u bugün bu hale getirmiştir.
 
Samsun kenti de ne yazık ki, bu dolmaları afiyetle yutuyor ve yiyor. Bir Allahın kulu çıkıp da, yahu arkadaşlar şöyle bir iddia var. Bu iddiaları yapan da bu kulüpte şu kadar yıl görev yapan bir kişi. Bir dinleyelim şu arkadaşı. Karşı tarafı da bir dinleyelim “ şeklinde bir çaba göstermemiştir. Konu tarafımdan sadece Yusuf Ziya Yılmaz ve eski valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ile şahsi olarak paylaşılmış ve yazdığım köşe yazılarımda ve kongrelerde ifade edilmiştir.
 
Eski bir yönetici olarak tekrar ediyorum. Bu kulüp soyulmuştur ve gasp edilmiştir. Kayyuma gidersek batarız edebiyatını bıraksınlar. Hele yağmur duasına çıkar gibi “Allah bu kulübü kayyuma düşürmesin” gibi tilkilerin ekmeğine yağ sürecek laflar da edilmesin. Hiç kimse kulağının üstüne yatarak taraftarların ve bu kulübe gönel verenlerin iyi niyetini suistimal etmesin.
 
Eğer içinizde bir gramlık delikanlılık onur ve gururu varsa, çıkın ortaya, “Süleyman Salur zaten sahtekarın, üç kağıtçının ve madrabazın biridir. Zaman zaman gündem yaratmak için ortaya çıkar böyle hikayeler uydurur. Kongrelerde çıkar abuk sabuk konuşur” deyin.
 
Ben tüm bu kimlikleri kabul etmeye hazırım. Yeter ki siz alıp götürdüğünüz 9,5 milyon dolarlık alacağınızın nasıl oluştuğunu ispatlayın. Bu paraları hangi işinizden kazanarak kulübe borç verdiğinizi ispatlayın.
 
Sadettin Saran ile 250.000 TL. gibi rakamlar ile kulüp adına anlaşmalar imzalayıp, ardından kulübü temerrüde düşürerek bu paraların iki üç katı ödenen milyon dolarlar,  Serdar Bilgili ile Ertuğrul ile Ermanın takasında , Erman’ın BJK’ta 20 maçın üzerinde oynadığında,sadece Serdar Bilgili ile Uyanık’ın kendi arasında yaptığı ve yönetim kurulunun haberi olmadan yapılan  anlaşma ile Samsunspor’a yapılan 1 milyon dolarlık ödemenin (Sinan Engin ve bugünkü BJK başkanı Fikret Orman bilgisinde bir konudur.) hep Samsunspor sevdasının gerekliliklerimidir.
 
Ne de olsa büyük ve efsane başkansınız. Eee bir de delikanlılık tarafınızı biliriz. Bu iddialarıma karşı ortaya çıkar elbette bir şeyler söylersiniz. Buradayım bekliyorum. Yine sözümdeyim. Eğer alacağınız olduğunu iddia ettiğiniz 9,5 milyon dolarlık çek karşılığındaki meblağların gerekçelerini ispatlayın, BEN İNEĞİM yaftasını yazdırmaya ve tüm Samsunu gezmeye hazırım. 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI