• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

EKONOMİNİN İFLASI

13 Ocak 2017 Cuma 20:41

Siyasi konjonktürde dünyada örneğine rastlanmayan bir başkanlık sistemi tartışmaları sürerken, TBMM'de ülkeyi idare edenlerin birbirlerinin gırtlağına sarılacak noktaya gelmiş, bu arada dolar ve euro ise freni patlayan kamyon misali yokuş aşağı hızla yol almaktadır.

 

Köprü, tünel gibi yatırımlara yurt dışı kaynaklı döviz cinsinden kredi borçlanmaları nedeniyle ekonomide iflas sinyalleri alınmaya başlanmıştır.

 

Esnaf borç batağında, asgari ücrete 104 TL zam, emekli ise ek iş olarak pazarlarda limon satmaktadır.

 

Ülke ne yazık ki yönetenlerin yönetememeleri nedeniyle uçuruma sürüklenmektedir.

 

Vergi ve SSK borç yapılandırmaları sistemide çökmek üzeredir. Çünkü yapılandrma yapılan borçların ilk iki taksidinin 1/3 ancak tahsil edilebilmiştir. Tamamen siyasi ranta devşirilen  'DOLARINIZI BOZDURUN'  kampanyasına sadece iktidar yanlısı kişiler iştirak ederek, basında boy göstermişler ama dolar bugün yine 4 TL seviyelerine taşınmıştır.

 

Ülkemiz terör belasının yanı sıra, ekonomik anlamda da yangın yerine dönmüştür. Suriye bataklığında sallandıkça daha derine batmakta ve her geçen gün, geri dönüşümüz imkansız hale gelmektedir.

 

Siyasiler her zaman olduğu gibi Türk ekonomisinin sağlam temeller üzerinde oturduğu, ekonomik krizin söz konusu olmadığını ifade etmektedirler. Asgari ücretten 40 veya 50 kat maaş alan ve 7 sülaleri sosyal imkanlardan istifade eden milletvekilleri, bakanlar ekonomik krizi en derin biçimde yaşayan vatandaşlar ile alay eder tarzda, ülkeyi güllük gülistanlık göstermek gayreti içindedir.

 

Enflasyon rakamları kesinlikle sokaktaki reel enflasyonu yansıtmamaktadır. Enflasyon oranlarında çift haneli rakam psikolojisinin oluşmaması için yüzde 9.9 olarak açıklanarak adeta sahtekarlık yapılmıştır. Oysa sokaktaki enflason yüzde 20’yi çoktan aşmıştır.

 

Ülke ekonomik gerçekler yerine, başkanlık sistemine kilitlenmiş vatandaş evlendirme programları ve diziler ile uyutulmaktadır.

 

Üstelik dizi konuları tamamen Türk adet ve örflerine aykırı bir biçimdedir. Aile içi ilişkilerde yaşanmaması gerekenler normal bir davranış olarak lanse edilmektedir. Bu durum doğal olarak ahlak erozyonu yaratmaktadır.

 

TBMM'de adeta sokak kavgaları yaşanmakta, 60 ve 70 yaşındaki insanlar birbirlerine her türlü hakareti yapmaktadırlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI