• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ELEKTRİK FATURALARINDAKİ VURGUN

03 Ağustos 2016 Çarşamba 14:46

Ülkenin içinde bulunduğu OHAL şartları ile ilgili görüş ve düşüncelerimize ara vererek normal yaşantımız ile ilgili ekonomik gündemleri ele almak istiyoruz.

 

İlk olarak Elektrik faturalarına yansıtılan haksız zamlar ile ilgili ayrıntıları ele alacağız.

 

Bilindiği üzere Enerji ve Tabi Kaynaklaakanı görevini üstlenen Berat Albayrakrgöreve gelir gelmez ilk iraati elektrik fiyatlarına ‘’ ‘Şefaf Elektrik Piyasası hükümlerini ihlal ederek elektrik bedellerine zam yapmak olmuştur. Son 1 yılda tüm dünyada enerji fiyatları düşmekte iken Türkiye’de anlaşılmaz bir şekilde yükselmektedir. Konutlarda yüzde 6.9 gibi bir zam oranı faturalarımıza yansıtılmıştır.


Yapılan zamlar  tamamen enerji dağıtımını yapan yandaş firmaları korumaya yöneliktir.

 

Tıpkı Osmanlı Köprüsü üzerinden müteahhite belirli sayıda araç geçişinin taahhüt edilmesi ve sayı tutturulmadığında zararın devlet tarafından karşılanacağı şeklinde bir anlaşmaya imza atılması  misali,  Söz konusu firmalar kurdaki artışları bahane ederek ‘’iflas’’ restini ileri sürmüşlerdir. Böylece vatandaşın cebinden konutlar için tüketilen enerji miktarlarından 1. 8 milyar fazla para toplanarak bu yandaş firmalara aktarılmış olacaktır. 


Konu zamlar ile ilgili en dikkat çeken uygulamalardan biri ise vatandaşı aldatmaya yönelik fatura ayrıntılarını gizlemek için  elektrik faturalarında bir nevi karartma uygulaması ile faturanın torba haline getirilerek tahsilat kalemlerini gizlenmesidir.

 
İletim bedeli, Sayaç okuma bedeli, Dağıtım bedeli  TRT payı gibi tahsilat kalemleri Perakende Satış Hizmet bedeli  bedeli olarak kullanıcılara sunulmaktadır.Vatandaş fatura detaylarını görememekte olduğundan faturanın tamamını ödemektedir.


Diğer hizmet bedellerininde faturalara yansıtılabileceği görüntüsünü ortaya çıkarmaktadır.  Örneğin Osmanlı Köprüsü için müteahhite garanti edilen günlük araç geçişi sayısı rakamları gerçekleşememektedir. Dolaysıyla müteahhitini bu zararı hazineden yani bizim ödediğimiz vergilerle karşılanocak olması gibi. 


Belkide hayatında o köprüden hiç geçmediği halde zarar vatandaşlarca karşılanacaktır. Devlette tıpkı TRT payı uygulaması gibi Köprü payı olarak elektrik faturalarına yansıtır bunuda faturada gizler bizde böyle bir pay ödediğimizden haberimiz olmaz. Bu günkü uygulamada olduğu gi bi toptan Perakende Satış Hizmeti bedeli şeklinde faturalar  yansıtılır.Yani devlet vatandaşını bir nevi kandırarak tahsilat yapar.

 

Münferit olarak mahkemelere intikal eden davaların sonucunda vatandaş sayaç okuma bedeli ve TRT payı kalemlerini iade almaya hak kazanmaktadır. Ancak fiili uygulamada iadeleri nakit olarak almak yerine kurumlar bir sonraki fatura ile mahsuplaşma yoluna gitmektedir. Kurumlar vatandaşın peşin olarak ödediği meblağı tüketmediği gelecekte tüketeceği enerji için ödeme yapmaya zorlanmaktadır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI