• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

EMİN KAR’A HEP DESTEK TAM DESTEK

03 Ağustos 2012 Cuma 17:11

 

EMİN KAR’A HEP DESTEK TAM DESTEK
ŞENDOĞAN HOCA’DAN YENİ İLHAN MANSIZ’LAR
Emin Kar’ın Samsunspor ve Samsun için ne ifade ettiğini burada tekrar etmeye gerek yok elbette. Kendi görüşleri çerçevesinde kulübün kayyuma gitmemesi adına engelli vücudunu tümü ile ortaya koymuş ve kafadan engelli olanlara da önemli ders vermiştir.
 
Kayyum’u şahsen desteklememin amacı, kulübü bugüne kadar yöneten kişilerin, kulübe verdikleri zararların ortaya çıkmasına yöneliktir. Bu konuda yaklaşık 10 yıldır tek başıma mücadelemi sürdürmekte ve çeşitli platformlarda bunu dile getirmekteyim. Kabul görür, tenkit edilir, birilerinin hoşuna gider veya gitmez. Belki de yeni dava süreçleri başlar. Yazdıklarımız kişisel haklara saygısızlık olarak değerlendirilebilir. Bunlar tamamen kulüp idaresinden farklı ve geçmişe yönelik idari zaafların tespiti amacına yönelik, fitilini benim ateşlediğim bir eylemdir. Bunlar tamamen ayrı ve idari konulardır. 
 
Bugün asıl konuşulması gereken konu: Sevgili kaptana nasıl yardımcı olunabilir, kulübün hangi kademesinde bir şeyler üretilebilir, yönetim kurulunda yer alınsın veya alınmasın, kulübü ayakta tutabilecek projelere nasıl imza atılabilirin hesapları yapılmalıdır.
 
Yurt dışında bulunduğum için çok istememe rağmen kongrede yer alamamış olmamın bugün hala üzüntüsünü yaşamaktayım. Sonrasında ise basından ve yakın arkadaşlarımdan, kaptanımızın yani yeni başkanımızın demeçlerinden transferlerde tutarlı bir politika izlediğine şahit olmaktayım.
Bilindiği üzere, kulübümüzün süper lige çıktığı süreçte yönetim kurulu oluşmadan gayri resmi olarak yaptığımız çalışmalarda futbolcu bedellerini taban 400 ve taban olarak 600 bin TL. olarak belirlemiştik. Yönetim Kurulu oluştuktan sonra ise ortaya çıkan trilyonları aşan transfer ücretlerini görünce, eski futbolcumuz Murat Yıldırım’a ne kadar haksızlık yaptığımı hatırlar ve halen vicdan azabı duyarım. Çünkü bu futbolcumuza vermiş olduğumuz rakamın, daha sonra  3 katına transfer edilen futbolcular ne yazık ki takımın küme düşmesine zemin hazırlamışlardır. 
Bank Asya Liginde başkan yardımcılığı görevini sürdürdüğüm sırada başkan olan Adanaspor kulübü başkanı Bayram Ergül ile birlikte, kulüplere bir öneri getirmiş idik. Bu önerimiz o sezon kabul gördü ve futbolcu tavan transferinin 250 bin TL. olması yönünde kulüpler ile birlikte bir karar alındı. Bazı kulüpler bu anlaşmayı bozdu, ama pek çoğu da bu uygulamaya sadık kaldı.
 
Doğru olan budur. Tavan fiyat 250 bin TL'nin üzerinde olmamalıdır. Hedefe oynayacak iseniz, bir iki bu standartların üzerinde olan futbolcular ile anlaşabilirsiniz. Ancak bu yıl kesinlikle yapılacak olan en akılcı hareket, transfer bedellerini düşük tutmaktır. Bu yıl Bank Asya Liginde tutunmayı becerebildiğimizde, gelecek yıllara daha güvenli bakılabilecektir. 
 
Gelece yıllara daha sağlıklı bakabilmemiz için, başkan çok yerinde bir karar ile Samsunlu eski futbolcularımız ve bugünün teknik direktörlerini takımın ve futbol icra komitelerinin başına getirmiştir.
Bu isimlerin her biri ayrı birer değerlerimizdir. Ancak ben şahsen Şendoğan Çakmaker ile Kemal Dikmen’i ayrı bir kategoriye koymaktayım. Bu arada Hasan Şengül’ün görevini başarı ile sürdürebileceğine inanmaktayım. Futbol şubesinin başında görev yapan Ali Kemal Hoca’nın da futbola bilimsel yaklaşımının kulübe katkıda bulunacağına inanmaktayım.
 
Şendoğan Çakmaker, özellikle genç futbolcuların yetişmesinde kadrosu ile birlikte önemli katkılar sağlayacaktır. Referansı ise İlhan Mansız’dır. İlhan Mansız’ı Türk futboluna taşıyan kimliğini en iyi bilenlerden biri olarak, kendisinden yeni İlhan Mansız’lar keşfetmesini beklemek hayalcilik değildir. 
 
Bir dönem kulüpte görev yaptığı dönemde kendisinin görevine son veren yönetici arkadaşlarımıza da yanlış hareket ettiklerini, Şendoğan hoca’nın kesinlikle gençlerin başında kalmasının faydalı olabileceğini savunduğum halde, o günkü arkadaşlarımızın kişisel bir takım takıntıları nedeniyle görevine son verilmiş ve kulüpten uzaklaştırılmış idi. Ancak hocanın  bugünkü konumu ile Samsunspor’a yeni isimler kazandıracağı şüphesizdir.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere tüm yerel belediyelerimiz kulübün manevi olarak değil maddi olarak da yanında yer almalıdırlar. Tüm STÖ’ler, takım maddi olarak güç durumda, bu takımdan hiçbir şey olmaz mantığı ile, bu takımı küllerinden yeniden doğması için neler yapabiliriz ve nasıl katkıda bulunabiliriz düşüncelerine sahip olmalıdırlar. 
Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz, bu tarihten sonra şeref tribünündeki yerini boş bırakmamalıdır. Valimiz bir bürokrat olarak şehrin dinamiklerini harekete geçirmek için mesaisini uzatmalı, birlik ve beraberlik adına kenti tekrar takımı ile bütünleştirecek dinamizmi yaratmalıdır. 
 
Emin başkan ve teknik komitede yer alan arkadaşlarımızın yaptıkları doğrudur. Ayağımıza göre yorganımızı uzatmalıyız.Bedeli ne olursa olsun alt yapıdan futbolcu üretecek ve büyük takımlara satacak potansiyeli yaratabilecek sinerjiyi yaratmalıyız. 
İstanbul’ya yaşayan bir Samsun’lu ve Samsunspor sevdalısı olarak, gerek TFF ve gerekse değişik platformlarda kulübümüz adına her tür katkıyı her zaman olduğu gibi yine sağlayacağım. Çünkü bu kulüp ortak paydamız. Çalkantılı günler geçirilse de EMİN KAR'A TAM DESTEK VE HEP DESTEK
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI