• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FINDIK ÇAKALLARI FİYATLARI ENGELLİYOR

10 Ekim 2016 Pazartesi 12:42

AKP’nin kurucularından olan, uzun yıllar Cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevini sürdüren Cumhurbaşkanının tüm Avrupa ve ABDB ziyaretlerini organize eden AKP MKYK üyesi Cüneyt Zapsu bilindiği üzere Türkiyedeki fındık fiyatlarını belirlenmesinde önemli rol oynayan bir işadamı olduğu bilinmektedir.

 

Bu yıl fındık rekoltesinin düşük olması nedeniyle hasadın başladığı Temmuz ayı sonu itibariyle bayram arefesine kadar fındık fiyatları15 tl.ye kadar yükselmiş. Bayram öncesi Cuma günü 15 TL. olan fiyatlar Bir sonraki hafta başında 12 TL.ye kadar düşmüş üretici şok olmuştur. Bu düşüş kurban bayramı ve okulların açılacak olması ile tüccarların bir fırsatçılığı olarak değerlendirilmiş ve ilgililer tedbir almak yerine üreticilerin ürünlerini tüccara emanete bırakmamaları yönünde telkinlerde bulunmuşlardır.

 

Aradan geçen 2 ay süresince fiyatlar yükselmemiş ve fındıkta oynanan oyuna devlet seyirci kalmayı halen sürdürmektedir. İşçilik yevmiyelerinin bu yıl 100 TL.ye kadar yükselmesi ve üreticilerin işçi ücretlerini ödeme zorunluluğu ve fındığı muhafaza edebilecek saklama koşullarının olmaması ürünlerin mecburen pazara inmesine zemin oluşturmuştur. Fiyatı yükselten firma ile diğer tüccarların anlaşması fındık fiyatlarını olması gereken fiyatlara yükselmesin engelleyerek üreticiler mağdur edilmiştir.

 

Bölgemizin en önemli geçim kaynağı olan fındık ve çay üretimi anlamsız tarım politikaları nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.Bölge ve kentimiz bu nedenle en fazla göç verme özelliğini korumaktadır. Fındık üzerinde oynanan bu çirkin tezgahın bozulabilmesi için devletin acilen önleyici tedbirler alması ve destek alımları yapması gerekmektedir. Aksi taktirde on binlerce aile mağdur konuma düşeceklerdir.

 

Bize göre bu tezgahın başında yine Cüneyt Zapsu ve ekibi bulunmaktadır. Bir zamanlar hükümet ve Cumhurbaşkanlığı nezdindeki kurmuş olduğu saltanatı ile dokunulmazlığını sürdürmektedir.ABD DE hazelnut Council (Fındık Konseyi) eşbaşkanlıl görevini sürdüren Zapsu, Türk fındık üreticilerinin ve bölgenin adeta kabusu olmuştur.A101 marketler zincirinide sahibi olan Zapsu ailesi fındık ürünü üzerindeki spekülatif hareketler ile bölgemizin en önemli geçim kaynağını bitirmek üzeredir. Cumhurbaşkanımızın ima yolu ilede olsa en küçük bir uyarısı dahi fındık fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI