• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

FUTBOLDA BECERİKSİZ YÖNETİCİLİĞİN FATURASINI TAKIMLAR ÖDER

03 Ocak 2012 Salı 18:17


 
Uzun süren bir yurt dışı seyahatinden sonra nihayet ülkeme dönmüş bulunmaktayım. Ülke dışında olduğum süre içinde de, teknolojinin sunduğu nimetlerden istifade ederek, internet üzerinden ülke gündemini de takip etmek zor olmadı.
 
Büyüyen ekonomi rakamlarına rağmen, halkın alım gücünün küçülmesi, vatandaşın kendisinie açlık sınırlarının da altında olan asgari ücrete yapılan komik zamlar reva görülürken, vekillerin emekli maaşlarına yapılan ultra zamlar, Predator denilen insansız uçakların yol açtığı ve adeta katliam denilebilecek boyutlara taşınan pek çoğu çocuk yaştaki vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi, ülkenin, tarih boyunca her fırsatta bizi arkamızdan vuran Arap ülkelerinin ağabeyi konumuna soyunmamız gibi pek çok gündem maddeleri ile , 2011 yılını da devirmiş bulunmaktayız.
 
Ülke gündemi böyle iken, şu anda kentimizin en önemli gündem maddeleri arasında yer alan Samsunspor’umuzun lig’deki konumu ile ilgili sürdürülen çalışmalar ilgi ile takip edilmektedir. Büyük gizlilik içinde sürdürülen transfer çalışmalarının sonucunda, takımın aksayan mevkilerine yapılacak transferler, kamuoyundan ve hatta kulübün diğer yöneticilerinden de saklanmaktadır.
 
Sezon başında talip olduğunuz futbolculara başka takımların da talip olmaması adına veya menajerlerin gerek basın ve gerekse çeşitli metotlar ile piyasayı kızıştırmamaları için, transfer çalışmalarını gizli sürdürebilirsiniz. Ancak Adnan Sezgin gibi bir futbol bilgininin bugüne kadar transferler konusunda net bir tablo ortaya koyamamasının sorgulanması gerekir.
 
Samsunspor elbette gerekli takviyeleri yapacaktır ve yapmak zorundadır. Sezon başında yapılan transferlerde % 100 hatalar yapılmıştır. İlk 6 maçlık periyoda baktığımızda, işimizin hiç de kolay olmayacağı ortadadır. Eğer bu periyodu sıkıntılı sonuçlar ile geçirecek olur isek, hangi futbolcuyu alırsanız alın, kesinlikle düzlüğe çıkabilmek mümkün değildir.
 
Bizim gibi Anadolu takımlarında Adnan Sezgin gibi bir ismin ipleri eline alması, elbette arzulanan bir gelişmedir. Özellikle kulübümüzde şu anda mevcut yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın bir ikisi hariç, futbol takımı yöneticiliği ile uzaktan yakından bir ilgisi bulunmamaktadır. Dolaysıyla Sezgin doğru bir tercih olup, takımın sportif sorumluluğunun kendisine verilmesinde hiçbir sakınca yoktur.
 
Samsun’da Adnan Sezgin’i en eski tanıyanlardan biri olarak kanaatim şudur ki; Adnan Sezgin hiçbir zaman teknik anlamda bir takımı sevk ve idare edebilecek potansiyeli tek başına kesinlikle taşıyamaz ve taşıyamamıştır. Üzerine basarak iddia ediyorum ki, kendisi şu anda Türkiye’nin sayılı İdari menajerlerinden birisidir, ama kesinlikle teknik menajer vasfı yoktur. Nitekim uzun yıllar başında bulunduğu İstanbulspor takımı ile nerede ise özdeşleşmesine rağmen, kulübünü küme düşmekten kurtaramamıştır. Galatasaray’da futbolda tek adam gömleği kendisine dar gelmiş ve asırlık kulüp ligi 10, sırada bitirebilmiştir.
 
Dolaysıyla kendisinden istifade edilebilecek en önemli kriter, takımın hangi bölgelere takviye yapılması konusundaki görüş ve düşünceleri değil, idari anlamdaki katkılarından istifade etmek olmalıdır. Yani teknik anlamdaki sıkıntıların altından kalkılabilmesi için, Samsun’da bu konuda ehliyeti olan teknik adamların bilgilerinden istifade etmek veya Türk futbolunda teknik adam olarak kendisini ispat etmiş kişilerin görüş ve düşüncelerinden istifade etmek Samsunspor açısından çok daha yerinde bir karar olacaktır.
 
Ehil olmayan kişilerin vereceği kararlar ile, bir kentin spor kimliği riske edilemez.5 yıllık bir süreç içinde yaşananlar malumdur. Sezon başındaki tablo ile bugünkü tablo arasında çok önemli farklar bulunmaktadır. Sezon başında iddialı demeçler ile yaratılan pembe dünyanın üzerinde bugün ne yazık ki şu anda gri olan bulutlar, fakat ikinci yarının başından itibaren ilk 6 maçlık periyodun risk taşıyabilecek sonuçları getirmesi ile kapkara olacaktır.
 
İkinci konu ise; Samsunspor 58. Madde konusunda kesinlikle oyunu açıkça kamuoyu ile paylaşmalıdır. Orduspor, Trabzonspor ve Galatasaray saflarını belli etmişlerdir. 58. Madde bana göre kesinlikle değiştirilmemelidir. 58 maddenin işlerliği ile mağdur olacak kulüp FB değil de bir Anadolu kulübü olsa idi, bir bardak suda bu kadar fırtına çıkartılmazdı. Samsunspor kulüpler birliğinde her zaman ağırlığını koymuştur.
 
Geçmişte, Naklen yayın ihalesini kazanan bir kurumun kulüplere ödemesi gereken borcunu taksitlendirme talebine karşı, 17 kulüp arasından tek muhalif oy kullanmış ve sonuçta kullandığı bu oy ile yayıncı kuruluş tüm kulüplerin parasını zamanında ödemek zorunda kalmıştır. Kulüpler Birliğinin kuruluşundan, naklen yayınların oluşumuna kadar her platformda imzası vardır. Bu miras tüketilmemelidir. Sadece kulüp başkanı olarak o masanın etrafında oturmak sadece basındaki karelerde yer bulur. Sesinizi çıkarmaz iseniz, yöneten değil yönetilen olursunuz. Şikecilerden yanında yer almak mazimize yakışmaz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI