• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

GURBETTEKİ SAMSUNLU İŞADAMLARIMIZ

12 Ocak 2017 Perşembe 15:01

Almanya’da geçen hafta içinde menfur bir cinayete maruz kalarak hayatını kaybeden İsmail Torun, çocuklarının ve ailesinin kaybının yanı sıra, Samsun ekonomisi içinde önemli bir kayıptır.

 

Geçen yıl Almanya’da projelerini bir gün boyunca kendisi ile yerinde gözlemlemiş ve Samsun'a yapacağı yatırımlar konusunda fikir alışverişinde bulunmuştuk.Yaşadığı bölgede çok önemli yatırımlara imza atan İsmail Torun, Almanya’da yaşayan Türk işadamları arasında bir hemşehrimiz olarak Samsun’lularında gururu olmuştur.

 

Projelerini ve gelecekteki projeleri anlatırken dahi  heyecanı karşısında etkilenmemek mümkün değildi. Almanya’dan döndüğümde İsmail Torun’un Almanya’daki çalışmalarını ve projelerini bütün arkadaşlarımla gururla paylaştım. Samsunspor'a bağlılığı ise ayrı bir konudur. Erkut Tutu yönetimince fahri olarak Almanya’daki Samsunspor temsilciliği görevini tüm iş yoğunluğuna rağmen kabul etmiştir.

 

İsmail Torun, Tekkeköy’deki arazilerini satarak Almanya’da yatırım yapmamış ve girişimci ruhu ile kent merkezinde araziler ve fabrika binaları satın almış, Samsunlu bir işadamı olarak işçi olarak gittiği ülkenin insanlarına dahi çok önemli istihdam kaynakları yaratmıştır. Bu yazıyı gündeme taşımamın nedeni kaybettiğimiz bir dostun arkasından bir şeyler yazmak değil, Samsunlular olarak değerlerimize bir türlü sahip çıkmayı becerememiş olmamızdır. Bu sahip olamama meselesi sadece insanlarımıza has bir   konu değildir. Samsun olarak 19 Mayıs kimliğine sahip olamıyoruz. Başka kimlikler aramaya çalışıyoruz. Oysa 19 Mayıs kimliğimizi burada tekrarlamaya gerek yok. Türk kimliğimizi, var oluşumuzu tüm dünyaya altın harflerle kazındığı mihenk taşı olan Samsun’a başka kimlikler aramanın tamemen siyasi bir tavır ve bir yerlere yaranmak, şirin görünmek  adına icraatlar sergileme gayreti olarak düşünmekteyim. Ancak kimin ne hesabı olursa olsun Atatürk’ü, 19 Mayıs kimliğini ve bazı değerleri belleklerden silmek mümkün değildir. Çünkü bu millet bu değerler ile var olmuştur.

 

Samsun'da gözle görülür bir gelişme sürecine girildiği inkar edilemez. Ancak istihdama yönelik gelişmelerin varlığından bahsetmek mümkün değildir. Her 3 kişiden birinin emekli olduğu Tekel gibi potansiyel taşıyabilecek bir istihdam sahası oluşturulamamıştır.

 

Mevcut olanlarda özelleştirilerek kapılarına kilit asılmıştır. Bu nedenle Samsundan göç eden profillerin başında işadamları her dönemde ön sıralarda yer almıştır. Bir zamanlar aile olarak Samsun ekonomisine yön veren birkaç ailenin isimleri bir çırpıda sayılabilmekte iken Samsunda ikamet eden en önemlisi Samsun ekonomisine yön verme profilinde olan işadamlarımızın Samsun ekonomisine katkıda bulunduğu söylenemez. İlk 500 firma arasında yer alarak firma isimlerini Türk ekonomisine altın harflerle yazdırırlar. Ancak kentteki işsizlik oranlarını düşürmek anlamında bir katkı sağlamaktan uzaktırlar.

 

Galip Öztürk dışında Samsun'a yatırım yapan işadamlarını Samsun’a çekmek mümkün olmamakta, üniversiteyi bitiren gençlerimiz dahi Samsun'a dönmemeyi tercih etmektedirler. Eksik olan her zaman olduğu gibi kollektif çalışma ruhunun şekillendirilmemesidir.

 

Samsunlu olmak yerine Samsuncu olmayı beceremediğimiz taktirde, Samsun’un makus talihi değişmeyecektir. İcraatlarını beğenirsiniz yada beğenmezsiniz, partizan gözlüğü ile bakarsınız yada bakmazsınız. Kentin  kanaat önderi olan Yusuf Ziya Yılmaz’ı belediye başkanlığı adaylığı arefesinde İstanbul’da Karayolları 17. Bölge Müdürlüğ görevini sürdürmekte iken, Samsun'a hizmet hakkındaki düşüncelerine ve Samsun’a bakışına yakinen şahit olan bir kişi olarak, artısı eksisi ile Smsun’a önemli hizmetler yapmayı sürdürdürdüğünü gözlemlemekte iken,  aynı heyecanı iş çevrelerindeki kişilerde görebilmek maalesef mümkün olmamış. Dolaysıyla Samsun’un en önemli markası olan Samsunspor nerede ise bulunduğu ligden dahi düşme potasına sokulmuştur.

 

Almanya’da katledilen dostumuz İsmail Torun’a rahmet dilerken işadamı kimliği ve Samsunculuğundan istifade edememeninde üzüntüsünü yaşamaktayım.İşadamlarımızı Samsun'a çekebilmenin formülünü üretecek olanlar kentin kanaat önderleridir.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI