• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

HER SOKAKTA BİR SOMA YAŞANABİLİR

05 Haziran 2014 Perşembe 15:34

Bilindiği üzere 301 hayata mal olan Soma faciasının ardından ihmaller zincirinin halkalarının neler olduğu her geçen gün netleşmiştir.

Devlet eli ile katliamlara davetiye çıkarılması handikabı ne yazık ki devam etmektedir. Binaları inşa eden özel sektör haricinde TOKİ Kanalı ile devletin yaptırdığı binalar dahil adeta birer bomba niteliğinde inşa edilmektedir. Binaların izolasyonu için kullanılan malzemeler petrol türevli olmalarının dışında bünyelerinde yangın anında insanı 3 dakika içinde boğarak öldürecek gazlar ihtiva etmektedir.

Tıpkı Soma’da olduğu gibi maaşları devlet tarafından değil denetlenen firmalarca ödenen deneticiler misali, göstermelik mevzuatlar ile bu tür malzemelere standart belgeleri verilmektedir.

Üstelik mantolama olarak tabir edilen bu sistemin binalara uygulanması Yangın Yönetmeliklerine aykırıdır. Yönetmeliğe göre 2 KATA KADAR OLAN VE YÜKSEK BİNA SINIFINA GİRMEYEN BİNALARDA (AZ YANICI B1-2)ANICI SINIFLI MALZEMELER KULLANILMAKTA İKEN 2 KATTAN YÜKSEK BİNALARDA İSE HİÇ YANMAZ SINIFI(A_2) malzemeler kullanılmalıdır

Yönetmelikler bu şekildedir. Denetim ise Belediyeler yapar, yanıcı sınıflı malzemeler ile kaplanmış ve her biri felaketlere davetiye çıkaracak binalara kolaylıkla ruhsatlar verilir. Çünkü emsaller devlet tarafından yaptırılan TOKİ BİNALARIDIR. Yangınlar ise kaderdir.  Hiçbir kurum da binada uygun malzeme kullanılıp kullanılmadığını sorgulamaz, Kartel devletin birimlerinde sistemi kurmuştur. 

Standart kuruluşları ise adeta kartellerin hizmetindedir insan sağlığını gözetmeyen her tür malzeme kolayca uygunluk belgesi alabilir. Mevzuatlar sık değiştirilerek uluslararası kartellerin ürünlerine uygun hale getirilir.

Her sokağımızda mantolama yapılan binalarımız yangınlar anında dakikalar içinde çıra misali yanmaya adaydır. Ruhsat verende devlettir.Yangın Yönetmelikleri incelendiğinde bu gerçekler görülebilir.

Söz konusu bu problemi Tüm sektör ve Mühendisler müteahhitler bilir. Ancak maliyet unsurları ülkemizde insan hayatından daha önemlidir 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI