• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

KURTULUŞ REÇETESİ

27 Mart 2012 Salı 19:51

FUTBOL’DA KURTULUŞ REÇETESİ, ALT YAPI VE SAMSUN’LU TEKNİK ADAMLARDIR.

 
Bu hafta BJK, ve gelecek hafta sahamızda Sivasspor ile oynayacağımız maçlardan alınacak 6 puana karşı, Antalyaspor’un alacağı 1 puan ne yazık ki bizi tekrar Bank Asya Ligi’ne taşıyacaktır.

İlk yarı sonunda almış olduğumuz 12 puanın, takımımızı düşme potasından uzaklaştıramayacağını, futboldan bihaber kişiler dahi tahmin ederken, biz 'İnşallah'dan' öte hiçbir fikir üretemediğimiz gibi, başkan Kazım Yılmaz’ı da bilenler olarak yanlış yönlendirdik.
 
Bu haftada birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğu için, Samsunspor’u bugüne taşıyan sonuçlar hakkındaki görüşlerimi dile getirmiyorum. Matematiksel olarak ligde kalma umudumuzu tüketmediğimiz sürece de bu konulara girmeyeceğim. Bu hafta sonunda alınacak sonuç veya gelecek haftaya taşınacak umut trenindeki yolculuğumuz sona erince, kendimde dahil olmak üzere hatanın neresindeyiz, kimler neler taahhüt etti ve neden sonra manevra yaptı. Bu soruların cevabını tıpkı İsmail Uyanık hakkında yapmış olduğum açıklamalarım ve iddialarım gibi kamuoyunun bilgisine sunacağım.
 
Eğer Samsunspor’umuz arzu edilmeyen bir platforma sürüklenir ise, başkan Kazım Yılmaz’ın ilk yapacağı eylem, acil bir kongre kararı alınmasını sağlamaktır. Oluşturulacak listede ise, kendi yanında olmaktan öte hiçbir meziyeti olmayan kişiler yer almamalıdır. Futbolun içinden gelen ve hatta geçmişte Samsunspor’da futbol oynamış ve yöneticilik kapasitesinde olan arkadaşlarımızı, yönetim kurulu listesine monte etmelidir.
 
Samsun’da şu anda teknik adam profilinde yer alan arkadaşlarımız hakkında, zaman zaman eleştiriler yapmakta ve hocalarımızın kendilerini yetiştirme anlamında çaba göstermediklerini ifade etmekteyim. Pek çoğu ile yakinen tanışmakta olduğumdan, her birinin Türk futbolu ve Samsunspor için neler ifade ettiğine şahsen şahidim.
 
Örneğin Serkan, Celil başta olmak üzere Türk futboluna yıldızlar kazandıran teknik ekipleri bizler İstanbul, Ankara veya İzmir’den ithal etmedik. Astronomik transfer bedelleri ile 3 büyük takımlara en çok futbolcu veren kulüplerin başında yer almamız, Türk futboluna 3 gol kralı sunan geçmişimiz, doğal olarak bizleri Samsun’lu teknik adamlarımızı ön plana çıkarılması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
 
Sadece teknik adam hüviyetinde değil, futbolcu izleme komitelerinde de (Skaut ekipleri) ortaya konan başarılar göz ardı edilemez. Benim de yönetici bulunduğum dönemde yakinen şahit olduğum İlhan ve Mansız gibi futbolcuların Türk futboluna kazandırılmasına etken olan faktörlerin başında, eski futbolcularımızdan Şendoğan Çakmaker gelir. Şendoğan hoca özellikle İlhan Mansız’ın alınması konusunda kararlılığını ortaya koymuş, o dönemdeki yönetimi bizleri ikna etmiş ve sonuçta İlhan Mansız Türk futbolundaki kariyerini Samsunspor’da başlatmıştır.
 
Kemal Dikmen hocamızın ekibi ile birlikte yapmış olduğu çalışmalar inkar edilemez. Hakkı hoca, Ahmet Usta, Dobi Hasan, Yücel Uyar, Mehmet Ali Çınar, Besim hoca gibi ve isimleri belleğimizde olan pek çok teknik adamımıza gerekli şans verildiğinde ve maddi olarak tatmin edildiğinde ve gerekli yurt dışı eğitimlere gönderildiğinde kazanan Samsunspor olacaktır.
 
Bu konuda TÜFAD Samsun şubesi başkanı ve teknik kadromuzda yer alan Hakkı hoca ile de paylaştığım ve kafamda sürekli olarak yer alan bir projemi tekrar ifade etmekte fayda görmekteyim. Samsun’lu teknik adamlarımızın kesinlikle yurt dışı takımlarda bilgi ve deneyimlerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI