• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

OMV, PILINI PIRTINI TOPLA GİT !

11 Aralık 2011 Pazar 15:33


 
OMV’nin, bölgemizde bizzat anlı şanlı Karadenizli bakanlarımızın da iştiraki ile yapmış olduğu tesis açılış törenlerini, Halk Gazetesindeki köşemde “Devlet eli ile katliam” olarak nitelendirmiş ve köylülerin muhtarların arazilerinin yüksek bedeller satın alınarak bir nevi rüşvet verilerek kandırıldığını ve topraklarının ellerinden alındığını belirtmiş idim. (Bu muhtarlardan biri yakın akrabamdır.Bu nedenle tespitlerim hiçbir zaman duyum veya dedikodu içerikli değildir.)
 
OMV açılışlarına iştirak eden o dönemdeki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “bu tesise karşı çıkanlar enerjiyi nasıl elde edeceğiz söylesinler de bilelim” şeklindeki sert çıkışını ise yine “Karadeniz bölgesinin rüzgar haritası çıkarıldığında veya güneşlenme süreleri tablolarına göz atıldığında 50 adet Termik Santralin sağlayacağı enerjiden daha yüksek enerji potansiyeline kavuşabileceğini yine köşeme taşımış idim.
 
Sayın bakanın , Türkiye’nin 300 gün güneş gören bir ülke olduğundan ve saniyede 170 milyon MW enerjiye sahip güneşin, Türkiye’nin yıllık enerji üretiminin 1700 katı olduğundan bihaber olması elbette düşünülemezdi. Ancak sağ tarafına o dönemde Bayındırlık ve İskan Bakanı hemşerimizi alarak kürsüden nağmeler üretip, yine Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin yüz binde ikisini kullandığı gerçeğine kulaklarını tıkamakta idi.
 
Elbette bakanımızın daha doğrusu hükümetimizin bu gerçeklere kulak tıkamasının nedeni, kürsünün önündeki kalabalığın alkış seslerinin yoğunluğundan kulak zarlarını korumak için değildi. O kulakları tıkayan ne yazık ki, uzantısı dışarılarda olan kartellerdi.
 
Kendi ülkelerinde tedavülden kaldırdıkları ve terk ettikleri teknolojilerin ilk durağı için Türkiye biçilmiş kaftandı. Çünkü işsizlik oranlarının had safhada olduğu ülkenin insanlarına “bölgeye yatırım geliyor” şeklindeki masallar inandırıcılık teşkil ediyordu. İşin bürokrasi kısmında ise, zaten tüm bürokratlar emirlerine amade idi. Hatta odadan odaya prosedür gereği evrak taşıma işlerini dahi, devletin memurları yapmakta idi.
 
OMV’nin o dönemde Borasco adı ile bölgemizdeki projelerini başlattığı günlerde, Samsun milletvekillerimizin demeçlerine bir göz atalım. Ne diyorlardı sayın vekillerimiz. “Değerli Samsun’lular, bizleri sizler Samsun’a hizmet için Ankara’ya gönderdiniz. Şimdi bu görevimizi yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya devi bir enerji firmasını Samsun’umuza getirdik. Hayırlı uğurlu olsun. Bu tesisle bölgede önemli bir istihdam sağlanacaktır. Ülkenin enerji darboğazından çıkışına Samsun’lular olarak önemli katkılar sağlamış olacağız. “ gibi demeçleri ile OMV’nin adeta reklam ajansı rolünü üstlenmişlerdir.
 
Devletin en üst düzeydeki zevatlarını da arkasına alan OMV, söz konusu yatırım için gerekli olan ÇED raporunu almadan OMV İl Özel İdaresi’nin vermiş olduğu bir belge ile projeye start vermişti. Çünkü koca hükümet arkalarında idi. Kapıları kapatmaya hiç kimsenin gücü yetmezdi. Ama bölge halkının ağzına da bir parmak bal çalınmalı idi. Kozluk Belediye Başkanı Şenol Kul aynı zamanda bir akademisyendi. İşletmenin sosyal sorumluluk çerçevesinde bölgeye bir okul yaptırması gerektiği kanaatine vardı. Temasları sonucunda, hükümet rüzgarını arkasına alan firmanın ret cevabına muhatap oldu. 
 
Okul konusunu yine köşe yazılarımda “OMV’YE OKUL DEĞİL TAVUK KÜMESİ DAHİ YAPTIRAMAZSINIZ” başlığı ile eleştirmiş ve bu olayı sürekli gündemde tutmaya çalıştım. Bilahare OMV, bölgeye bir okul yaptırma sözü vererek tepkileri göğüslemiş oldu.
 
Bugün gelinen noktada ise Ünyelilerin (Temiz Çevre Platformu) açtığı dava sonucu Danıştay 13 Dairesi yürütmeyi durdurma kararını açıkladı. Firma bu kararın ardından Mevzuatlar çerçevesinde çalışmaları sürdüreceğini kamuoyuna ilan etti. Yani “Bölgenin canına ot tıkamayı sürdüreceğiz. Sadece bugünün değil gelecek nesillerin de sağlığını, çevre ve ekolojik yapısını petrol türevi ürünler ile katledeceğiz” mantalitesini terk etmeye yanaşmamaktadırlar.
 
Öyle ya, Türkiye’yi o kadar çok sevmektedirler ki. Kendi ülkelerinde mevcut tesislerin sökülmesine 10 yıl süreler verilen enerji yatırımlarını, taşına toprağına hayran oldukları ülkeye taşımak onlar için bir gurur vesilesidir. Türkiye’de çatlak seslerin çıkması onlar için önemli değildir. Türkiye olmaz ise, veya Türkiye’deki pazarlar tıkanır ise 3. Dünya ülkeleri nasıl olsa sırada beklemektedir. İnsan sağlığı ve çevre sorunları gibi faktörler zaten kendilerini kesinlikle ilgilendirmemektedir.
 
Beni , firmanın Halkla İlişkiler birimini görevlendirerek bilgilendirmek amacı ile İstanbul’daki merkezlerine davet eden OMV yetkililerine buradan tekrar sesleniyorum. Bize üreteceğiniz enerjiye ihtiyacımız yok. Çünkü zaten yenilenemeyen enerji kaynakları hızla tükeniyor. Doğalgaz kaynaklı santrallerin ömrü yıllar ile sınırlı. Dünya artık yeşile koşuyor. Yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üretimi sektörü hızla yayılıyor.
 
Kyoto Protokolü ile sera gazı salınımının minimize edilmesi gerekmekte iken, tesisleriniz ile bu gerçeğe aykırı hareket etmiyor musunuz? 800 kişiye iş vaadinde bulunduğunuz tesislerinizde bugün kaç kişi çalışıyor. Bu nedenlerden dolayı, sizlerden gelecek hayır önce Allah’dan ve onun nimetleri olan güneşten, rüzgardan ve sudan gelsin.
 
Yani kısaca: PILINIZI PIRTINIZI TOPLAYIN GİDİN. YANINIZDA SİZE DESTEK VERENLERİ DE ALIN GÖTÜRÜN. ÇÜNKÜ SİZ DEV BİR FİRMASINIZ. VE BU ÜLKEDE İKBALLERİ UĞRUNA DEĞERLERİNİ SATANLARIN SAYISI ÇOK FAZLA VE SİZLER DE BUNU İYİ BİLİRSİNİZ. BİZLERDE PROJENİZİN DOĞRU PROJE OLDUĞUNA İLİŞKİN KAMUOYUNU YÖNLENDİRME MEVKİİNDE BULUNANLARIN EL POŞETLERİ İLE SEYAHATLERE GÖTÜRÜLÜP HANGİ VALİZLER İLE DÖNDÜKLERİNİ İYİ BİLİRİZ. 
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI