• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

OPERASYON DA GEÇ KALINDI!..

01 Şubat 2012 Çarşamba 15:24

 

 
“FUTTBOLDA BECERİKSİZ YÖNETİCİLİĞİN FATURASINI TAKIMLAR ÖDER” başlıklı yazımızda, Adnan Sezgin’in iyi bir idari menajer olduğunu, ancak hiçbir zaman tek adam olarak teknik menajerlik vasfı taşımadığını ifade etmiş idik. Bu görüşlerimizi ifade ettiğimiz dönemlerde ise, yazılarımızı okuyanlar “Salur yine spekülatif yorumlar üretmeye başladı” şeklinde şahsıma karşı eleştiriler yöneltmekten kendilerini alamamışlardır.
 
Kurban bayramında Samsunspor tesislerine bayramlaşmak için geldiğimde bazı yönetici arkadaşların “sana göre tecrübeli eski bir yönetici olarak ne yapılması gerekir” şeklindeki sorularına karşılık Adnan Sezgin’in etiket olarak sportif direktör olmasında bir sakınca olmadığını, ancak futbolcu transferleri yani kadro oluşturulması gibi teknik konularda karar verici konumda olmasının doğru olmadığını ifade etmiştim. Tahsin Kosif ve Cevat Öncü ile de bu görüşlerimi paylaştım.
 
Yazılı ve görsel basında sürekli vitrinde olan kişiler, kamuoyu tarafından belirli kalıplara sokularak değerlendirilir. Ancak bu kişileri yakinen tanıdığınızda kendilerine biçilen kaftanın çok dar olduğunu görürsünüz. Siz bilirsiniz. Çeşitli şekillerde de karar verici mevkilerdeki arkadaşlarınızı uyarırsınız. Ama yine herkes şarkıları bildikleri makamdan okurlar. Çünkü kendileri en iyi bilendir.
 
“Ben demiştim” moduna bu saatten sonra elbette girmenin hiçbir faydası yok. Herkes devre arasında yeni transferler konusunda Sezgin”den mucizeler bekledi. Devre arasında yapılacak transferlerin elbette takımımıza olağanüstü katkılar sağlayabilecek isimlerden oluşması gerekirdi. Ancak biz ne yaptık. 6 aydan bu yana FB’de düz koşular yapan Uğur Boral’ı transfer ettik. Sonuçta bu arkadaşımızın müzmin sakatlığının nüksetmesi ile yarım sezon için ödediğimiz ve ödeyeceğimiz paralar kuş olup uçtu gitti.
 
Bu transferi yapan Adnan Sezgin’e de şu soruyu sormak gerekir. “Bu oyuncunun Samsunspor’a bu dönemde nasıl bir katkı sağlayacağını düşündünüz. Samsunspor için yapmış olduğunuz yani transfer ettiğiniz 13 futbolcunun bağlı olduğu menajerlik şirketleri veya kişiler ile ne tür bir bağlantınız var veya var mı? ”Çünkü aklı selim hiçbir spor adamı aylardır oynamayan bir futbolcuyu devre arasında kurtarıcı olarak kadroya almaz.
 
Geç de olsa hatadan dönüldü. Ama maliyeti biraz fazla oldu. Bugün 9 puanlık bir fark oluştu. Bunun anlamı, biz 4 maçı üst üste alacağız, üstteki takımlar ise en az 3 maç kaybedecekler. FB’yi yenemediğimiz taktirde ise, ellerimizi açıp, şikeye bulaşmış takımlardan en az 2’sinin düşmesi için dua edeceğiz. Bana göre ligde takım düşürülmesi uzak bir ihtimal. Bu nedenle kendi göbeğimizi kendimiz kesmemiz gerekir.
 
Bir spor adamı olarak elbette diğer takımların küme düşmesini beklemek gibi bir anlayışı satırlarımıza taşımak abeste iştigaldir. Ancak Canan’ı feda etmekten başka çaremiz kalmıyor. Denize düştüğümüzde can simidimiz ne yazık ki düşen takımların yerini almak olacaktır. Çünkü küme düşmenin faturası bu kez çok daha ağır olacaktır. Yapılandırılmış borçlar ile birlikte yine önemli bir borç rakamı ile baş başa kalınacaktır.
 
Üstelik önümüzde bir genel seçim süreci de yoktur. Bu nedenle, seçimler arafesinde Samsunspor için canla başla çalışarak işadamlarından yardım talep edebilecek bir Suat Kılıç veya Mustafa Demir profiline uygun kriterleri taşıyan kişileri bulmak zordur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI