• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

PETKOVİÇ’E KONUŞMA YASAĞI GETİRİLSİN

16 Ocak 2012 Pazartesi 16:03


 
Son iki maçımızda 8 golü kalemizde gördükten sonra, Petkoviç’in yine şablon açıklamaları spor gündemindeki yerini aması bir yana, Türk futbolundaki misyonumuza da gölge düşürmektedir. Petkoviç’e göre yine defansımız yenilen gollerde rakip forvetlere yardımcı olmuş ve takım kurgusunda topu yine taca atmıştır.
 
Yeni transferlerin hazır olmadığı konusunda yayıncı kuruluşa vermiş olduğu demeçler ise tam bir rezalettir. Klişe olan karşı takımı tebrik cümlelerinden sonra, “Entegrasyon sıkıntılı olabilir, ancak fizik olarak da hazır değiller. Bizim zamana ihtiyacımız var ama maalesef böyle bir zamanımız yok”
 
İyi de sevgili hocam. Uğur Boral bu sezon FB’de kaç maç oynadı. Ancak 2. Devre kaleye direkt şut çeken tek oyuncu idi. 32 yaşındaki Gekas’ı tıpkı sizin kariyerinizdeki FB’yi eleyen takımın başında olmanızın dışında hiçbir pozitif bir referansınız olmadığı gibi, benzer bir anlayışla 8 yıl önce Yunanistan’da 6 yıl önce Bundesliga’daki gol krallığı apoletine istinaden mi transfer ettik. Serdar Özkan’ın neler yapabileceğini veya yapamayacağını spor kamuoyu zaten biliyor.
 
Teknik direktör olarak Devre arasında kurtarıcı olarak aldığınız insanların ya arkasında duracaksınız. Veya onların “ fizik olarak hazır değiller” gibi bir mazerete sığınmayacaksınız. Size bu futbolcuları silah zoru ile vermemişlerdir. Kurtarıcı olarak transfer edilen ve kariyerleri bilinen bu futbolcular Samsunspor için hangi kriterlere göre seçildi, yani fiziki ve psikolojik durumları hakkındaki raporu size kulübümüzün güvenlikçileri mi sundu.
 
Trabzonspor’un Olcan transferine benzer bir transfer istisnadır. Devre arasında yapılacak transferlerin, üstelik bizim gibi düşme potasında gezinen bir takım için kurtarıcı rolünü üstlenebilecek düzeyde olmalıdırlar. Bu tür oyuncular için ödenecek olan transfer bedelleri de önemli değildir.
 
Bana göre bu hafta Orduspor maçı bizim kaderimiz niteliğini taşımaktadır. Eğer sahamızda 3 puan alamadığımız taktirde üstteki takımlar ile aradaki makas açılacak ve 2 maçlık seri 4 maçlık periyoda yükselecektir. Biz 4 maç aldığımızda ise diğer takımların 4 maç kaybetmesi gerekecektir.
 
Ordu maçının bizim için hayati önem taşıması bir yana, futbolcularda da panik havası baş gösterecektir. Çünkü takımda lider oyuncu vasfını taşıyabilecek ve bu ağırlığı kaldırabilecek futbolcu yoktur.
 
Önümüzde kalan maçların her biri elbette finaldir. Ancak üstteki takımlar ile aradaki puan farkının her geçen hafta açılması ve düşme potasındaki takımların sayılarının azalması, ne yazık ki ilk yarının bitimine son iki hafta kala “11 puan küme düşürür” başlıklı yazımızı teyit edecektir. Gerçi devre tahmin ettiğimiz gibi 11 puan ile değil 12 puan ile kapatılmıştır. Ancak ilk 5 hafta sonunda elde edeceğimiz sonuçlar, ligdeki konumumuzun ne olacağını kesin olarak tayin edecektir.
 
Suçlu aramaya gerek yoktur. Bana göre sezon başında olay yanlış kurgulanmıştır. İnatlaşma, ve hizipleşme ile bu son hazırlanmıştır. Bu saatten sonra, Allah göstermesin bu hafta alınacak kötü bir sonucun ardından birilerinin ortaya çıkarak birlik beraberlik nakaratlarını tekrarlamaları hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle bu hafta tüm kent Ordu maçına kilitlenmelidir. 12. Adam rolündeki taraftarlarımız stadı boş tek koltuk bırakmayacak şekilde doldurmalı ve takımını desteklemelidir.
 
Ateş çemberinden çıktıktan sonra elbette birileri kendi egolarını tatmin için kulübe verdikleri zarar için şapkalarını önlerine koyacak ve düşüneceklerdir. Kulübün futbolun içinden gelen bilinçli yöneticilere ihtiyacı vardır. Oluşacak yönetimi tüm kent kucaklayabilmelidir. Hiç kimsenin kafasının arkasında “onun veya bunun adamı” şeklinde imajlar oluşmamalıdır. Yani kulübe verdikleri borç paraları tahsil edebilmek için gider ayar kulübe gelir sağlayacak futbolcuları satacak mantaliteye sahip kişiler kesinlikle Samsunspor yöneticisi kartvizitine sahip olmamalıdır.
 
Petkoviç ‘in basına vermiş olduğu amatörce demeçler, Samsunspor markasına zarar vermektedir. Kuramadığı sistemin sorumluları olarak futbolcuları işaret eden ve onları suçlayan, transferler sanki uzaylılar tarafından yapılmış gibi bir tavır sergileyen, devre arasında kurtarıcı olarak transfer ettiği futbolcuların fizik olarak hazır olmadığını itiraf edebilen ve kısaca Samsunspor vitrininde hiç şık durmayan Petkoviç’e veda etmenin takımımıza zarar yerine fayda sağlayacağını düşünmekteyim.
 
Petkoviç’in yerine de Samsun’lu hocalarımızın da içinde yer aldığı yeni yerli bir teknik kadronun kurulması daha uygun olacaktır. Bana göre Ordu maçının sonucunda istenmeyen bir sonuç alındığında bir saat bile kalmamalıdır. 3 puanlı sistemde her şey olabilir elbette ama eğer geminin kaptanı son olarak İspanya Fransa arasında batan geminin kaptanı gibi olur ise, ve suçu kendine değil de futbolcularına monte etmeye çalışıyor ise, akıntıya kürek değil kaşık sallamış oluruz.
 
Yabancı merakımızı giderebilmek için Samsunlu hocalarımızı Hakkıoviç , Yüceloviç , Besimoviç, Hasanoviç, Ercümentoviç yapabiliriz. Ama bana göre Samsun’lu hocalarımızın hangisi olursa olsun bu tür eklemelere saplamalara ihtiyacı yoktur. Kalite olarak en az onun kadar fazladır, çünkü en azından kendi çocuklarını iyi tanırlar. Kalitelidir. Artıları ondan
 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI