• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SADEF AKP'NİN PROPAGANDA ARACI OLMAMALI

29 Ekim 2016 Cumartesi 19:16

İstanbul’da Remzi Kozal, Sezgin Gümüş ve bazı İstanbul’da yaşayan Samsunlu arkadaşlarımız ile birlikte kurucuları arasında yer aldığım SADEF ( Samsun Dernekler Federasyonu ) çalışmalarında özellikle başkanların siyasi rant elde etme niyeterini tespit ettikten sonra, kendilerinide uyararak bu bünyeden ayrıldım ve İstanbul’da dernekler ile ilgili Samsunspor dışında ilgilenmemeye karar verdim.

 

Çünkü misyonu İstanbul’da yaşayan Samsunlular arasında hemşehri ruhu ile birlikte, birlik ve dayanışmayı sağlamak olan bu kuruluş misyonunu iktidar partisinin propogandasını yapmak, Samsunluları bir araya gretirmekten ziyade AKP yanlılarını bir araya getiren bir hüviyete bürünmüştü.

 

İktidar partisi Samsun Milletvekilleri veya var ise bakanın İstanbulda gövde gösrerisi yaptığı organizasyondan öncelikle Samsunlu değişik partilere mensup kişiler ayaklarını çektiler.

 

Başkan ve yöneticilerin hesapları, bu derneği kullanarak özellikle iktidar partisine mensup olarak bir koltuk kapma yarışı gözden kaçmadı.

 

Nitekim SADEF’i kuran ve onursal başkan olan uzun süre dernek başkanlığı görevini yürüten  Remzi Kozal ve Kaya Aşçı iktidar partisinden aday adayı olarak gündemde yer almışlar, SADEF’in etkin gücünü kullanmaya çalışmışlar, ancak aday olmayı becerememişlerdir.

 

Ancak geçen hafta içinde SADEF tarafından İstanbul Maltepe sahilinde düzenlenen SAMSUN GÜNLERİ’nde bir kez daha hayal kırıklığı yaşanmıştır. Nedeni yine Samsun’un değerlerinin sergilenmesi yerine, yine AKP propogandası yapılacak bir atmosferin yaraıtlmasıdır.

 

Belde belediyelerimiz ile bazı ilçe belediyelerimizin katılımcı olarak iştirak etiiği organizasyonda öncelikle protokolda yer alan isimler konuşmacı olarak kürsüye oldulça amatör bir sunucu tarafından oldukça larj  ve laubali tavırlar ile, bir şekilde sahneye davet edilerek tepkiler oluşmuştur. Oysa bu görevi etkinliğe Habermedya grubu olarak zengin bir promosyon ve görsel ile katılan profesyonel olarak TV’de programlar yapan Sinan Sallabaş gönülü olarak yürütebilirdi. Konuşmacıların yoğun bir şekilde AKP yanlısı konuşmalar yapması MHP Milletvekili Erhan Usta’yı rahatsız etmiş ve konuşma yapmak istememiş ancak, SADEF başkanının ısrarı ile konuşma yapmıştır.

 

Diğer yandan masrafları çıkarmak için stantlar Samsunla ilgisi olmayan Hatay’lı, Kayserili, Gaziantepli satıcılara 3000 TL bedeller ile satılmış. Bu kişilere organizasyonun 18-23 Eylül tarihlerinde yapılacağı söylenmiş, 6 günlük sürede ürünlerini satabileceklerini düşünen kişiler nakliye paralarını çıkaramadıkları gibi satamadıkları ürünleri tekrar geriye götürmek zorunda kaldıklarından dönüş içinde ikinci bir nakliye masrafı ile karşı karşıya kalmışlardır. Ancak açılışı Bakan Çağatay Kılıç’a yaptırabilmek için 21 Eylül tarihinde açılış yapılmıştır. Çevrede 19 Mayıs şehri kimliğini belirleyen Atatürk ve Heykeli yerine sadece bakan beyin 2 adet büyük boy posteri asılmış olması SADEF'in her zaman olduğu gibi yine Samsun’u ve değerlerini tanıtmak yerine AKP propogandasını yapmayı tercih etmesi dikkatlerden kaçmamıştır.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı standında ise kırmızı beyaz kaşkoller, formalar, kalemler ve şapkalar ücretsiz olarak dağıtılmış ve  bu nedenle Samsunspor kulübüne küçükte olsa bir katkı sağlamak için açılan stantta ki promosyon ürünlerine rağbet gösterilmemiştir.

 

Bakanlığın açmış olduğu ve bedava dağıttığı promosyon ürünler yüzünden, Samsunspor standından bulunan ve para ile satılan promosyon ürünlerinin satışının engellendiği tarafımca stant görevlilerine iletilmiş, bilahare başkan Erkut Tutu da bu durumu protesto etmiştir.

 

Bakan beyin ilk gün açılış yaparak kalabalık heyetler ile stantları ziyaret etmesinin ardından siyasi hesapları olan kişilerin oluşturduğu kalabalık, organizasyonun ikinci günü ve sonrasında ortadan kaybolmuşlardır.

 

SADEF’in organize ettiği organizasyona katılımı artırmak için Samsunlu sanatçımız Orhan Gencebay’ın da adı kullanılarak kendisi ile dernek başkanının davetiye ile basında fotoğrafı yayınlanarak sanatçının organizasyona iştirak edeceği kamuoyuna duyurularak kalabalıklar oluşturma kurnazlığıda sonuç vermemiş, Orhan Gencebay geçen yıllarda olduğu gibi profesyonel tarzda oluşturulmadığını düşünmediği bu organizasyona iştirak etmekten kaçınmıştır.

 

ATAKUM belediyesi standında ise sabah kapılar açıldığı andan itibaren akşam kapanışa kadar Cumhurbaşkanının yaptığı konuşmalar ve okuduğu şiirler gümbür gümbür en yüksek volümlerde hoporlörlerin son sesine kadar yayınlanmış, onlar arada hoperörleri kapattığında ise görevi Gençlik ve Spor Bakanlığı standındaki hopörler ve slayt gösterileri almıştır.

 

Unutulmamalıdır ki, İsanbulda yaşayan Samsunluların hepsi AKP'li değildir. CHP, MHP sağcı solcu her görüşten insan vardır. SADEF ise sadece AKP’lilere hitap eden bir kimliği taşımamalıdır.

 

SADEF yönetici ve başkanlığını yürüten kişilerin elbette bir dünya görüşleri vardır. Ancak bir kentin insanlarını birlik ve dayanışma tesis edileceği aldatmacılığı ile hareket ederseniz, İstanbul’da gelecekte yapacağınız organizasyonlarda Samsunlular yerine Pazar alışverişine gelen ve bu amaçla stantları dolaşan kişiler ile baş başa kalırsınız.

 

Çünkü SADEF’in vizyon ve misyonu sizin kafanızın arkasındaki niyetler ile hiç uyuşmaz, gördüğünüz gibi de uyuşmamaktadır. Bu kimlikten sıyrılmadığınız sürece Samsunluluk ve Samsunculuk ruhu ve bilinci raflardan inmeyecektir

Bilgi sahibi olmadan fikir yürütenler

ATGÖZLÜKLÜ YOBAZ
31 Ekim 2016 Pazartesi 13:20

Sayın yazar belliki bilgi sahibi değilsiniz bu konuda sadece birileri TARİF ETMİŞ SİZ ONA GÖRE YAZMİSSINIZ SİZE ÖNCE BİR TAVSİYEDE BULUNAYIM O SİZE BU EKSİK VE YANLIŞ BİLGİLERİ VEREN KİŞİ GÜVENİLİR BİRİ DEĞİL SADECE NEFSİ HEVAYLA SİZE BİR ŞEYLER AKTARMİŞ... SİZİ ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ OKURUM SEVGİLİ GAZETECİ AĞABEYİM BU YAZDIKLARINIZIN İÇERSİNDE SADECE İNTİKAM VAR GERÇEK YOK... BU TÜR YAZILAR SİZE YAKIŞMIYOR KEŞKE İLGİLİLERİ ARASAYDINIZ VEYA GAZETELERİ OKUSAYDINIZ DA ONA GÖRE YAZSAYDINIZZ

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

Diyorki Kocaman Yalancısın....!!!

Sefa Ayaz
31 Ekim 2016 Pazartesi 12:30

Unutma Bakan Herkesin ve Her partinin Bakanıdır.Sadef in düzenlediği 9.samsun gunlerinde Bakan - Akp milletvekili - Mhp Grup başkan vekili nın oldgunu sözlerine ekle... Adı Erhan usta...!!!Sadef Dönem Başkanları Kozal veya Aşcı istediği partiden istediği adaylığı açıklamakta özgür. Sayfanda yorum için kısıtlaman var olmasa devam ederdim.http://www.haberler.com/9-samsun-tanitim-gunleri-istanbul-8883191-haberi/

2 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI