• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SAMSUNSPOR’DA SOYGUN GİRİŞİMİ

19 Temmuz 2012 Perşembe 14:11

 
Birkaç gündür gündeme getirdiğimiz, Binalarda kullanılan inşaat malzemelerinin standartlarının yabancı menşeyli ürünlerin pazarını artırmaya yönelik düzenlendiği ve Türk üreticilerinin ürettiği ürünlerin önlerinin yine malum standartlarca kesildiği konularına bir mola vererek, güncelliğini yitirmemesi adına bugün yine Samsunspor ‘un kasasını boşaltmaya yönelik tabiri caiz ise bir üç kağıtçılığı gündeme getirmek istiyorum.

Bilindiği üzere geçen sezon başında yönetim kurulu ve transfer komitesi oluşturulmadan önce, transfer faaliyetlerini biz yürütmekte idik.
 
Teknik direktör konusunu çözdükten sonra bazı futbolcular ile temasa geçtik. Bu futbolculardan biri de Hüseyin Kalpar hocanın ısrarla alınmasını istediği ve sonrasında Rizespor’a aldığı Arnavut asıllı futbolcu Hair Zeqiri Zekeri idi. Bu futbolcu ile temasa geçmek için, Arnavutluk’da uzun yıllar futbol oynadıktan sonra Türkiye’ye gelen ve ülkemizde de birkaç takımda kaleci olarak hizmet ettikten sonra futbolu bırakan bir arkadaşımızı aradım. Zeqiri’nin Flamurtari Avlonya takımın hocasının çok yakın arkadaşı olduğunu, ve futbolcu ile de görüşebileceğini ifade etti ve kendisinden bu futbolcu ile görüşmesi için bulunduğu şehre gitmesini rica ettim.
Arkadaşımız, Flamurtari Avlonya kulübü ile görüştü. Kulüp 20.000 Euro yetiştirme bedeli talep ediyordu. 
 
Bir gün sonra da arkadaşım futbolcu ile birlikte olduğunu, ve benimle görüşmesi için kendisinin tercümanlık yapabileceğini ifade etti. Zeqiri’ye  Samsunspor’da oynamak için ne kadar ücret talep ettiğini sordum.
 
Futbolcu kendi takımında aylık 5.000 euro aldığını ve eğer bu bedel kendisine ödenir ise Samsunspor’a gelebileceğini söyledi. Bu futbolcunun böylece toplam maliyeti kulübü ile birlikte 70.000 euro idi. Bu meblağ 19 yaşında ve istikbal vaat eden ve teknik ekibimiz ile birlikte bazı yönetici arkadaşlarımızın Antalya’da Arnavutluk Milli takımında izlediği bu futbolcu için makul bir bedeldi.
 
Kendisine benden haber beklemesini ve Samsunspor’a transfer edebileceğimizi ifade ettim. Ankara’da o dönemde Galip Asal’ın önerisi ile sportif direktör olarak kulübümüzde görevlendirilmesi düşünülen, bilahare göreve başlayan ve ayrılan Sedat Karabük ile futbolcu hakkında görüş alışverişinde bulunduk. 
 
Karabük, futbolcunun menajerini tanıdığını ve kendisi ile irtibat kurabileceğini söyledi. Oysa ben futbolcu ile prensipte anlaşmıştım. Kendisine de bunu söyledim. Aynı gün Ankara’da oluşturduğumuz çalışma grubu ile ve teknik direktör olarak anlaştığımız Couserio ile akşam yemeğine gittik. Yemek esnasında Zeqiri telefon ile arayarak, transferi konusundaki kararımızı sordu. Bende Galip Asal’ın iş arkadaşı olan Atahan ile restoranın dışına çıkarak, bana tercümanlık yapmasını istedim.
 
Telefonda bu arkadaşımızın da şahit olduğu üzere aylık 5.000 euro ve 20.000 Euro’da kulübüne ödenmek üzere transferi gerçekleştirebileceğimizi ve kendisini en kısa zamanda Samsun’a davet edebileceğimizi söyledim.
 
Ertesi gün, futbolcunun menajeri beni arayarak, kendisinden habersiz futbolcusu ile görüşmemizin etik olmadığı vesaire bazı sitemlerde bulundu. Bende futbolcu ile resmi bir sözleşmesinin olup olmadığını, eğer resmi bir sözleşmesi var ise, futbolcu ile anlaştığımız rakam üzerinden transfer edebileceğimizi söyleyerek, futbolcu ile birlikte Samsun’a davet ettim.
 
Bu aşamada Ankara’daki çalışmalarımızı yeni arkadaşlarımıza yani, Suat Çakır ve Cevat Öncü’ye devrettik. Görüştüğümüz futbolcular ile hangi aşamaya geldiğimiz konusunda kendilerini bilgilendirdik. 
 
Futbolcu tekrar beni aradığında, Suat Çakırı’da arayarak ve onayını alarak futbolcuyu ve menajerini Samsun’a davet ettim. İki gün sonra kulübe geldiklerinde Suat Çakır beni arayarak “ağabey sen bu futbolcu ile kulübü dahil 70.000 Euro’ya anlaştığını söylemiştin, futbolcu 350.000 euro ve kulübü de 250.000 euro istiyor, bu nasıl iş” dediğinde, bende kesinlikle bu oranda bir transfer bedelinin  olamayacağını ve futbolcu ile anlaştığımız rakamlar konusunda benimle birlikte 2 kişinin daha konuya vakıf olduğunu söyledim. 70.000 euro’ya anlaştığımız futbolcunun bedeli 600.000 euro’ya kadar yükselmişti. Ben futbolcunun menajerinin olduğunu futbolcudan değil Sedat Karabük’ten öğrenmiştim. Manajeri ile görüştüğümde de futbolcu ile anlaştığımız rakam üzerinden Samsun’a gelebileceklerini ifade ederek, kendilerini Samsun’a çağırmıştım.

Futbolcu ve manajeri şehre girdiklerinde Samsun tabelasını görünce değerlerini 10 kat artırmışlardı. Konuyu karşılıklı teyit etmek amacı ile Suat Çakır ile 2 hafta önce görüştüm. Rakamları tekrar teyit ettim ve iki elimi şakağımın arasına alarak düşündüm. Uzun süredir futbol camiasında bulunduğumuz için, menajerlerin ayak oyunlarını elbette biliriz. Ancak ben bu konuyu Sedat Karabük ile paylaştığımın günün ertesinde, menajerinin beni araması ve neden futbolcu ile kendisinden habersiz konuştuğumu sorması, filmin makarasını geriye sarmama neden oldu.
 
Üstelik transfer maliyeti de 10 kat artmıştı. Yorum sizlerin değerli okuyucularımız.  Birde futbol dünyasında, tek menajer ile çalışan teknik direktör ve futbol adamlarına da dikkat çekmek istiyorum. Ancak siz kulüp olarak futbolcu simsarları ile masaya oturacak kapasitede iseniz ve ehliyetiniz yoksa, bu kişilerin maşası olursunuz Bu tür simsarlar, İsveçli sarışın futbolcuyu siyaha boyarlar ve size Amokachi’nin veya Anelka’nın kardeşi diye yuttururlar. Sonuç mu, bence sormanıza hiç gerek yok. 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI