• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

ŞENDOĞAN ÇAKMAKER OLAYI VE ALT YAPININ ÖNEMİ

08 Ekim 2012 Pazartesi 15:52

Kulübümüzün kayyuma gitmemesi adına taşın altına gövdesini koyan Emin Kar’ın, Samsunspor’a teknik direktörlük için kapılarını çaldığı ilk isimler elbette Samsunspor’a uzun yıllar hizmet etmiş ve bugünde teknik direktörlük ve antrenörlük yapan arkadaşlarımız olmuştur.

Çeşitli nedenler ile takımda teknik direktörlük görevine talip olmayan arkadaşlarımız kriter olarak,  kasası tam takır kuru bakır olan ve üstelik elindeki değerleri de yok etmek gibi bir handikabı olan takımımızın geleceğinin parlak olmayacağını baz almışlardır.
 
Emin Kar, futbolculuğu döneminde ki hırsını başkanlığına da taşımış, ve Samsunspor kendisinden beklenmeyen sonuçlara imza atmıştır. Hiç kimse elbette bu yıl için şampiyonluk beklentisi içine girmemektedir. Girmemelidir. Bu yıl için hedef sadece ayakta kalabilmektir. 
Takımımızın bundan sonraki süreçte en önemli silahı alt yapıdır. Maddi imkanlar yetersiz olduğuna göre, ticari platformlarda ilk 500’de yer alan firmalarımız da Samsunspor’a yeterli destek sağlamayacaklarına göre, alt yapının güçlü antrenörler ile tekrar futbolcu üreterek büyük takımlara transfer yapabilecek kapasitelere gelmelerini sağlamaktır.
 
Samsun’da bu tipte hocalarımız her zaman mevcut olmuştur. Samsun bünyesinden Türk futboluna yıldızlar kazandıran hocalar ithal değildir. Samsun’da var olmuşlar ve kulüplerinde görevleri bittikten sonra teknik adamlar olarak vitrine çıkmışlardır.
 
Başarılı olanların sayıları her ne kadar sınırlı olsa da, Samsun’daki futbol potansiyelini en iyi tahlil edebilecek ve bu hamuru sağlıklı bir şekilde yoğurabilecek teknik direktörler Samsun’lu teknik direktörlerdir. Başarılı olamamalarının nedeni bana göre yine Samsunspor’un izlediği politikalar olmuştur. Gerçi bu hezeyan tüm takımlarımızda mevcuttur.
 
Teknik direktörlerin kendi kadroları vardır. Göreve getirildiklerinde bu kadrolar ile yollarına devam ederler. Bölgeden ise sadece ya kaleci hocası veya kondisyoner görevinden öteye geçmeyen yetkiler ile bir hocaya görev verilir. Halbuki yapılması gereken, bir teknik direktör ile anlaşma sağlandığında en az 2 yardımcı hocanın o ilin TÜFAD’a üye hocalarından seçilmelidir. Süper lige çıktığımız dönemde bizim yürüttüğümüz çalışmalar aşamasında anlaşmış olduğumuz Portekizli Couserio’ya bu talebimiz iletilmiş ve bu talebimizin bir rica boyutunda olmayıp zorunluluk olduğu ifade edilmiştir. Sonuçta talebimizi müspet karşılayan Couserio ile bu çerçevede plan ve program yapılmıştır. 
 
Şendoğan Çakmaker’de benim şahsen güvendiğim ve adam olacak çocukları genç yaşlarında tespit edebilme yeteneğine sahip kişilerden biridir. Örneğin İlhan Mansız’ı Samsunspor adına ilk tespit eden ve yönetim kuruluna ısrarla alınmasını isteyen kişidir. Kuşadasıspor’un talep ettiği transfer ücreti kulübümüzün şartlarına göre ağır olmasına rağmen, bu futbolcunun alınması için tabiri caiz ise kellesini ortaya koymuş ve Mansız’a kefil olmuştur. Mansız’ın bilahare Türk futbolunda geldiği yerlerde malumdur.
 
Alt yapıdaki görevinden istifade etmek zorunda bırakılan Çakmaker’in, görevinden ayrıldığındaki demeçlerinde , bir yöneticinin işlerine müdahalesi olarak kamuoyuna yansımıştır. Yönetici arkadaşımız ın demeçlerinde ise,  Çakmaker’i kulübe kendisinin önerdiği ifadelerini görmek Samsun futbolu adına bir talihsizliktir. Bu noktada takımda görev yapan kişinin kimin önerdiği değil, hastalığa doğru teşhis konarak tedavisinin sağlanmasıdır. Bu da yöneticilerin görevidir.
 
Burada bir teknik direktörün görevinden ayrılması veya ayrılmamasını tartışmak elbette anlamsızdır. Ancak kulübümüzün her zamankinden çok alt yapıdaki koordinasyona ihtiyacı vardır. Çünkü kaynak kurumuştur. Yeni kaynaklar üretilmelidir. Alt yapı bugün Samsunspor için en önemli sermayedir. Borçların altından maddi olarak kalkmak mümkün olmadığına göre, sermayeyi oluşturacak tek kapı alt yapıdan yetişecek futbolcular olacakır.
 
Bugün dünya futbolunda söz sahibi olan örneğin Barcelona’nın A takımında en az 5-6 adet alt yapıdan yetişen futbolcular görev yapmaktadır. TFF’de yerinde bir karar ile, süper ligdeki takımlarımızın 18’lerinde 2 futbolcunun alt yapıdan olması zorunluluğu getirmiştir. Dolaysıyla kulüplerin ayakta kalabilmesine yönelik en etkin önlemlerin, alt yapıya gereken önemin verilmesi olduğu gerçeği teyit edilmektedir.
 
Alt yapıda görev yapan teknik direktörlerimizin, kulüp imkanları ile kesinlikle yurt dışına gönderilerek bilgi ve tecrübelerine katkıda bulunulmalıdır. Bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerimi çeşitli platformlarda her zaman dile getiren bir kişi olarak, Almanya’da ve İngiltere ve çeşitli AB ülkesi takımlarında bu amaç doğrultusunda çeşitli ülkelerden çok sayıda teknik direktörlerin olduğunu tespit etmiş bulunmaktayım. 
 
Bu tür organizasyonların yapılması kolaydır. Ancak 6 ay veya 1 yıl gibi yurt dışına gidecek olan hocalarımızın bu süre zarfında ailelerinin geçim giderleri başta olmak üzere tüm şahsi giderlerinin kulüp tarafından karşılanması gerekir. Bu nedenle yapılacak bütçede bu tür bir organizasyon için ödenek konulmalıdır. Adama yapılan yatırım ile  uzun vadede kazanan Samsunspor olacaktır. 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI