• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

SON 90 DAKİKA

05 Nisan 2012 Perşembe 14:31

Geçen hafta BJK maçında yarattığımız mucize tüm spor camiasında takdirle karşılanmıştır. Futbolcularımızın slogan haline getirdiği “Biz bitti demeden bitmez” cümlesinin her harfinde inanmışlığın izleri görülebilir. Mesut Bakkal ile başlayan çıkış trendinde nihayet son 90 dakikaya girilmiştir.
 
Son 90 dakikanın anlamını satırlara dökmek mümkün değildir. Kötü bir sonuç öncelikle maddi açıdan Samsunspor’un önemli bir borç yükü altına girerek yine Bank Asya liginde oynamaya mahkum edilmesi anlamını taşırı.  Bu durumda borç sarmalından kurtulabilmesinin pek mümkün olamayacağı da malumdur. 
 
Son 90 dakika, bir kentin en önemli markasının korunması adına verilen bir mücadele olacaktır. Sahada terini akıtan gençlerimizin her damla teri, bu kentin sportif anlamda onur ve gururunun ıslaklığıdır.
 
Son 90 dakika, bir kentin imkansızı mucizeye çevirmenin finalidir. Dezavantaj elbette vardır. Çünkü rakip’de ayrı bir hedefi yakalamak için tüm kozlarını oynayacaktır. Ayrıca geçen hafta kendi sahasında BŞB maçını kaybetmeleri de ayrı bir dezavantıjımızdır. Bana göre bu hafta için oynayacağımız maç, 4 büyüklerin arasında oynadığı derbi maçlar ile aynı öneme sahiptir. Çünkü bir takım küme düşmeme mücadelesi verirken, diğer takım Avrupa arenalarında boy göstermek istemektedir. Ancak rakibin ne için ve hangi hedefi kovaladığı bizi ilgilendirmez. Futbolcularımız bu son dakika ile neleri kazanıp neleri kaybedeceklerinin bilincindedirler.
Geçen hafta başındaki sis tablosu dağılmıştır. Küme düştü gözü ile bakılan takımımızın İstanbul’daki dirilişinin semeresi son 90 dakikada alınacaktır. Elbette maç oynanmadan kazanılmaz. Ancak “Biz bitti demeden bitmez” anlayışını ilke edinen futbolcularımızı ve teknik kadromuzu en mükemmel şekilde maça motive etmeliyiz. Yönetici arkadaşlarımız kesinlikle bu kısacık sürede tüm mesailerini futbolcularımıza vermelidir. 
 
Tüm kent en ücra köşelere kadar Samsunspor bayrakları ile donatılmalı, futbolcularımızın inançlarını 7’den 70’e herkes paylaşmalıdır. 5 yıl aradan sonra yer aldığımız süper lig’de, yapılan hatalardan yeteri kadar ders alınmış olarak tutunabilmemizin anahtarı son 90 dakikaya sığdırılmıştır.
 
Ayrıca şu şöyle olmuş, keşke böyle olsa imiş. Bu takımı bu hale getiren veya getirenler Ahmet veya Mehmet imiş. Bunları şu anda konuşmanın hiçbir anlamı yoktur. Kesinlikle son 90 dakikanın sonuna kadar bu tür polemiklerden uzak durulmalıdır. Çünkü gün ne hesap sorma ve ne de polemik yaratmak günüdür. Son 90 dakika için birlik olmak ve kenetlenmek gerekir. 
Eğer görülecek hesaplar veya sorulacak sorular var ise, bunun zamanı ve yeri genel kurullardır. Bu nedenle negatif görüş ve düşüncelere kesinlikle yer verilmemeli, bu zihniyeti taşıyan kişiler de ikaz edilmelidir.
 
Bit futbol takımının süper lig’de yer alması ile Bank Asya liginde veya daha alt liglerde mücadele etmesi arasında çok önemli farklar vardır. Süper Lig’de mücadele eden takımların reytinginin yüksek olması ile, kentin tüm ekonomik enstrümanları da değer kazanır. Otellerinden restoranlarına, taksici esnafından simitçisine kadar herkes yaratılan ekonomik katma değerden istifade eder. 
 
Futbolcularımız ve teknik kadromuzun taşıdığı ruh, taraftarlarımız ve tüm kentle bütünleştiğinde, son dakika bizleri sokağa dökecek bir sonucu almaya yetecektir. Öncelikle taraftarlarımız sakin olmalıdır. Gerekli sonuç  90+5’e kadarda gelmeyebilir. Hatta şok bir golde kalemizde görülebilir.  Hangi şartta olursa olsun, son 90 dakikanın her saniyesi sadece futbolcularımızı motive etmeye yönelik olmalıdır. Sezon başından bu yana elimizde tuttuğumuz “en yaratıcı taraftar” kimliğimize “en centilmen taraftar” apoletini de eklemeliyiz.
 
SAMSUNSPOR, 19 Mayıs ruhunun sahalara taşınmasının bir sembolüdür. Bu formayı profesyonel olarak ıslatanlar ırkı rengi ne olursa olsun bu kentin gençleridir. Bu inançla Cumartesi günü gerekeni yapacaklarına olan inancımız sonsuzdur. Son 90 dakikanın her saniyesi bizim için 90 dakikadan daha uzun sürecektir. Ancak inananların zafere ulaşması, inanmayanlardan çok daha kolaydır.  Bizde inandığımıza göre zafer Samsunspor’un olacaktır. 
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI