• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TARIK CENGİZ, HENTBOLCULARA SAHİP ÇIKMALI

11 Şubat 2014 Salı 13:34

Ülke olarak futbol dışındaki spor dallarına pek itibaretmediğimizden, gerek olimpiyatlarda ve gerekse uluslar arası farklıorganizasyonlarda bayrağımızı göndere çektirmek bir yana, bazı branşlarınvarlığından dahi haberdar bulunmamaktayız. 


Bu nedenle gerek yatırım anlamındave gerekse popülarite anlamında yeterli desteği bulamayan branşlar göz ardıedilmektedir.


Milyon dolarlar yatırılan ve olağanüstü bütçelere sahip olanfutbolda ise ülkemiz milli takımının ve kulüp takımlarımızın Kapıkulesınırlarından dışarı çıktıklarında ise yaşadığımız hüsranlar malumdur.


Samsun futbol dışındaki alternatif sporlarda Türkiye’ninönde gelen illeri arasında kendine yer bulabilmiştir. Örneğin Okçuluk, judoOptimist, Güreş, Boks, Atletizm branşlarında önemli sporcular yetişmiş veülkede futbol dışındaki branşlarda da adından söz ettirmiştir.


Her konuda olduğu gibi ne yazık ki, kent sahipsizliksendromunu sporda da yaşamış ve yaşamaktadır. Son olarak Hentbol 2.lig Bgrubunda mücadele eden Tekkeköy İÖO GSK takımımız gruptaki  liderliğini sürdürmekte ve 1.lige gözkırpmaktadır.


Geçen hafta içinde grup ikincisi olan Perşembespor ileönemli bir müsabakaya çıkarlar. Müsabaka başladığın andan itibaren bariz birşekilde hakem hataları ön plana çıkar. Tekkeköy kulübü aleyhine kuralları rafakaldıran düdükler çalarlar.


Müsabaka sonucunda Perşembespor 27-25’lik bir sonuç ileTekkekeköy’ü mağlup ederek avarajla ikinciliği sürdürür. Tekkeköy hentboltakımı ise namağlup üvanını bu müsabaka sonucunda yitirir.


Müsabakalarda elbette mağlubiyetler yaşanacaktır. Hakemhataları da olacaktır. Nitekim futbolda FB-Sivasspor maçını yöneten YunusYıldırım’ın yapmış olduğu hatalar belki FB’nin şampiyonluğu kaybetmesine nedenolacaktır. Bu tür olaylar hakem hatası olarak değerlendirilerek tarihteki yerlerinialırlar.


Ancak hakemler kural hatası yaparlar ise maç tekraredilmelidir. Tıpkı BJK-Kasımpaşaspor müsabakası gibi maç tekrar edilir. Şimdi bu noktada uzunca bir süre Hentbol camiası içinde olanve camiada Federasyon başkanlığı görevini ifa etmiş olan, aynı zamanda Uluslararası Hentbol Federasyonunda  da görevibulunan hemşehrimiz CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Tarık Cengiz’in devreyegirmesi gerekmektedir.


Söz konusu maçın kasetinin ilk dakikalarından itibarenizlendiğinde, müsabaka hakemlerinin birkaç kez kural hatası yaptıklarıgörülecektir. Yani olay basit bir hakem hatası olarak değerlendirilip sineyeçekilemez ki, nitekim kural hataları bir kez değil birkaç kez tekrarlanmıştır.


Olayı amatör bir spor dalında gerçekleşen hakem hatalarıolarak değerlendirmemek gerekir. Hangi branş olursa olsun bir sporcu gurubununhaklarının gasp edilmesidir. Üstelik bu branşın başında bir dönemler Samsun’lubir hemşerimiz Federasyon başkanı olarak görev yapmış ve Uluslar arasıorganizasyonlarda da bir kartvizite sahip olmuştur.


Olay Samsun’un değerlerine sahip çıkmak anlamınıtaşımaktadır. Bugün belediye başkanı veya yarın milletvekili seçimlerisürecinde adaylar sadece Samsunspor kulübünü değil,  değişik amatör spor branşları ile kentimizin armasını taşıyan kulüplerin dekapılarını aşındırmaları gerekir.


Bugün yüzme branşında hiçbir başarıya sahip olunmadığı haldeAtakum’da yani nerede ise denizin içine olimpik yüzme havuzu projesigerçekleştirilmek üzeredir. Öyle veya böyle futbol dışında başarılara imzaatmak için harcamalar yapılmaktadır. Bütçeler har vurulup savrulmaktadır. Niyetelbette iyidir. Ancak eğer futbol dışındaki branşlara önem verilemez sadecefutbol ile yatılıp kalkılırsa ve bu spor dallarına sahip çıkılmaz ise bugünbazı lobiler Tekkeköy Hentbol takımımızı, yarın güreş, boks, judo gibibranşlarda mücadele eden sporcularımızın hakları gasp edilecektir.


Dolaysıyla Tekkeköy-Perşembespor Hentbol müsabakası maçınbaşlama düdüğünden sonuna kadar hakem hataları ile değil kural hataları iledoludur. CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tarık Cengiz’in olaya duyarlıolması halinde, hakları gasp edilen bu kulübümüzün uğradığı haksızlıkgiderilebilir. Olay  Hentbol sporunaindirilen büyük bir darbedir, cinayettir ve hakların ihlalidir. Samsun’luolarak bu haksızlık sineye çekilmemeli, medyası ile kenti yönetenleri ilesporcularımıza sahip çıkılmalı ve gerekli merciler uyarılmalıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI