• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TERME'YE GREENPEACE'İ DAVET ETTİM

15 Eylül 2014 Pazartesi 11:33

GREENPEACE (YEŞİL BARIŞ KURULUŞUNU 3 DİLDE DİLEKÇE YAZARAK TERME İÇİN EYLEME DAVET ETTİM)


Petrol türevi ürünlerin yaşamsal alanlarda kullanılması ile ortaya çıkan küresel ısınmanın menfi etkilerinin sonuçları artık hissedilmeye başlamıştır. 

Mevsimsel değişiklikler son yıllarda artan sel felaketleri, hortumlar ve tabi afetler şimdilik kısmi can kayıplarına yol açmakta ve daha çok ekonomik kayıplara yol açmaktadır.

Ancak gittikçe artan olumsuzluklar gelecekte kitlesel can kayıplarına neden olacaktır. Bir köşe yazarı olarak OMV kuruluşunun bölgemizde konuşlandırılmaması için dilim döndüğünce, kalemimiz ile mücadele etmeye çalıştık.

Ancak siyasi iradenin duyarsızlığına ve çıkar çevrelerinin üstünlüğü karşısında ve yerel yönetim ve mülki amirliğimizin de kuruluşu destekler uygulamaları nedeni ile fazla etkili olamadık.

Ancak kamuoyunu bilgilendirmek için üstümüze düşen sorumluluğu bir Samsunlu olarak yerine getirdiğimi düşünmekteyim. Çünkü artık Terme halkı bu tür yatırımlara karşı tepkilerini demokratik yollar ile ortaya koymaya başlamışlardır. İstanbul'da da Samsunda kirli yatırımlar yapan firmaların merkezlerine yönelik eylemlere de her zaman destek verdim ve etkinliklerde yer aldım. Şirket merkezlerinin önünde basın bildirileri yayınlamak ve siyah çelenk bırakmak gibi. Bu süreç içinde de  uluslararası çevre kuruluşu olan ve yaklaşık 41 ülkede konuşlanan ve dünya genelinde yaptıkları ilginç ve ses getiren eylemler ile basının ve tüm dünyanın dikkatini çeken bu kuruluştan nasıl istifade edebileceğimizi ve GREENPEACE kuruluşunun Samsundaki katliama nasıl yardımcı olabileceğini araştırmaya başladım. 


İlk  etapta GREENPEACE kuruluşunun sanal basında sembolik olarak oluşturulan’ GEMİYE BİN’ etkinliği içinde yer aldım ve kuruluşu incelemeye başladım. EN ÖNEMLİ KONU İSE KURULUŞ NE HÜKUMETLERDEN NE DE SİYASİ PARTİLERDEN KAYNAK SAĞLIYORDU. 

Masraflarını sadece çevreci bireylerden sağlıyordu. Yani son zamanlarda moda olan bir vakıf kuruluşu değildi. Tamamen çevreye duyarlı olan kişilerin desteği ile faaliyetlerini sürdürüyordu. Herhangi bir ideolojik ve siyasi görüşü desteklemiyorlardı. Kuruluşun en önemli hedefi kömür ile üretilen enerji tesislerine yani Termik Santraller ve HES’lere karşı eylemler ortaya koyması idi. 

Yani kalemimiz ile yıllardır sürdürdüğümüz mücadele eylemlere dökülerek hem dünya basınının ilgisi çekiliyor ve bir nevi yatırımcılar üzerinde caydırıcı bir rol üstleniyordu. 

Bu düşünceden hareketle ilgili kuruluş ile yazışma trafiğine başladım ve Terme’yi anlattım. Santral kurulmadan ve kurulduktan sonraki fotoğrafları gönderdim.  Yazılarımı ilk olarak Danimarka’da kurulan GREENPEA kuruluşunun İngilizce ve Hollanda dillerine tercüme ettirerek GREENPEACE kuruluşunun merkezlerine ilettim. 

TERME’de ve Samsun’da yapılacak eylemleri desteklemelerini rica ettim. Çıkış noktam ise Samsun’da  STÖ’ler  ve vatandaşların iştiraki ile ypılacak olan etkinlikler ve gösterilere GREENPEACE kuruluşunun da iştirakini sağlayarak hem yazılı ve hemde görsel basında yer alması ve dolayısıyla Samsun’un sesinin ulusal ve dünya basınında gündem oluşturması idi.  

Kuruluş sesimizi bugün duyar veya duymaz ama yarınlar da, Terme ve Samsunda yapılacak etkinliklerde yer almasına çalışacağım. 

Termik Santrallerin bölgemizde faaliyetlerini sürdürmemesi veya kurulmaması için elimden gelen tüm gayreti kalemimle devam ettireceğim. Bunun adı yatırım düşmanlığı değildir. Değerler sahip çıkmaktır. Bu yıl fındık olmadı bölge halkı perişan oldu yarın tarlalarımızda fasulye, lahana olmayacak aç kalacağız. Hortumlarla evlerimizin çatılarımızın uçmaması için tedbirler alacağız. Siyasi irade ve bazı satılılık bilim adamlarını bu tür yatırımların zararlı olmadıklarına dair söylemlerine de itibar etmemek gerekir.. 

Çünkü altında rant vardır. Bu olumsuzlukları takdir-i ilahi olarak göremeyiz. Çevremizi korumalıyız tıpkı sağlığımız gibi. Şimdi bu yazımıza istinaden bazı kişiler GREENPEACE kuruluşunun SHELL veya BP kuruluşları ile ortak olduğunu iddia edeceklerdir.

Bu tür iddialarda bulunanları kuruluşun amaç ve hedeflerini iyi incelemelerini öneririm. Çünkü hiçbir maktül kendisini öldürecek silaha mermi vermez.

termik canavarı

nazire keleşoğlu
16 Nisan 2015 Perşembe 23:21

Kömürlü termik santrallere bağlı hava kirliliğinin ne boyutta olduğundan bihaberler.Üstelik Terme'de hava sirkülasyonu da yoktur.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

atı alan üsküdarı geçti

samsunlu
22 Eylül 2014 Pazartesi 20:48

Süleyman bey sen kimi cağırırsan cağır santrale kömür taşımak için fuat köktaş gemi bile aldı.

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI