• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TERME KAYMAKAMI FAHRİ MERAL OMV’NİN TOPUNU TACA ATMAMALIDIR

22 Şubat 2012 Çarşamba 11:49

 
Hukuk devletiyiz diye nutuklar atar dururuz. Çünkü Anayasamızın 2. Maddesinde “Türkiye Cumhuriyeti Sosyal Hukuk Devletidir” hükmü yer alır. Hukuk’un üstünlüğünü, mülkün temeli olan adaleti sağlayacak kurumlar ise elbette bilinen unsurlarıdır. Yargı kararlarını infaz edecek olan unsur kimdir? Devlettir. Devleti kimler temsil eder? 1, derecede mülki amirler. Mülki amirler ise bilindiği gibi illerde valiler ve ilçelerde ise kaymakamlardır.
 
Bir beldenin mülki amiri olarak kaymakamın görevi nedir? Anayasamız hükümleri çerçevesinde kendilerine verilen yetkileri kullanarak devletin tüm organlarını sevk ve idare etmek. En önemlisi ise Anayasamızda yer olan 2. Maddesindeki hukuk devleti kavramının özüne sadık kalmak, korumak ve sahip çıkmak.
 
Şimdi sayın Terme Kaymakamı Fahri Meral’e sesleniyorum. Sayın Kaymakamımız, oturduğunuz koltuğunuzda mutlu musunuz? Akşam yastığa başınızı koyduğunuzda vicdanen görevini yapmanın huzuru ile rahat uyuyabiliyor musunuz? Devletin size vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde hukuk devleti sorumluluğunun vecibelerine sahip çıkıyormusunuz?
 
Bana göre mutlu olmamalısınız. Çünkü bir süre önce Halk Gazetesinde “Devlet Eli İle Cinayet İşleniyor” başlıklı yazımda ifade ettiğim gibi 2 bakanımızın iştiraki ile açılışı yapılan OMV’nin, kendi yetki alanlarınız sınırlarında işlediği cinayetin azmettiricisi konumundasınız. OMV’nin işlediği suçları burada sıralamaya kalksak tüm siteyi en az bir ay işgal etmemiz gerekir.
 
Boşuna hafifletici nedenler aramayın. Suçlu’lara ceza indirimi sağlayan TCK’nun 59. Maddesi, bu suçların kapsamına kesinlikle girmez. Katledilen geleceğimizdir. Sizin, bizim hepimizin çocuklarıdır. Çevremizdir. 1. Sınıf tarım arazilerimizdir. Karadeniz’imiz, Termemiz ve Çarşambamızdır.
 
Diğer yandan 1. Derecede sorumlu olmanız gereken Hukuk Devleti kavramının işlerliğini sağlamayı neden göz ardı ediyorsunuz. Danıştay 14.10.2011 tarihinde OMV için yürütmeyi durdurma kararı vermiş. Bu kararın vecibelerinin yerine getirilmesi için söz konusu kuruluşa gerekli yaptırımları gündeme getirecek olan siz değimlisiniz. Sizin şahsınızda direkt sorumlu Kaymakamlık kurumu değimli dir?
 
OMV’ye “bakın beyler, bu beldenin kaymakamıyım, devleti temsil ediyorum. Devletimiz de sizin hakkınızda bir karar verdi. Bu kararın gereğinin yerine getirilmesi için 1. Derecede sorumlu benim. Bu sorumluluğu yerine getirmek için ise yürütmeyi durdurma çerçevesinde faaliyetlerinize son vermeye davet ediyorum” şeklinde cümleleri sarf etmeniz gerekmez mi?
 
OMV’ye “bakın beyler, eğer devletimizin vermiş olduğu bu karara uymaz iseniz, direnir iseniz veya faaliyetinizi sürdürür iseniz, emrimdeki güvenlik güçlerini harekete geçirir ve yasal yollar ile sorumluluğumu yerine getiririm” sözleri çok mu ağır gelir.
 
OMV’ye, devletin bir bürokratı olarak değil, her şeyden önemlisi bu topraklarda yaşayan, doğanın, insan sağlığının ve çevrenin katledilmesine seyirci kalmayı içine sindiremeyecek bir insan olarak “bakın beyler, hukuk’un vermiş olduğu kararda olduğu gibi, siz bu toprakları, havayı, doğayı kısaca bu ülkenin geleceğini petrol türevi ürünler ile yok ediyorsunuz. Ülkemizi zehir solumaya mahkum etmeyin, üstelik hakkınızda verilmiş olan bir karar da var. Bu kararın vecibelerini yerine getirin” gibi ifadeler acaba çok mu kişisel bir davranış olur.
 
Hayır sayın kaymakamım. Akşamları rahat uyumamalısınız. Çünkü futbol tabiri ile top sizin ayağınızda. Bu topu taca atamazsınız. Taca atmaya kalkarsanız bugün Türkiye’nin en önemli gündemi haline gelen 4 harfli kelimenin şahsınızda devlet katında işlerlik kazanmasına zemin hazırlarsınız. Yani devlet eli ile tıpkı Van’da Samsunspor’a o dönemde görev yapan mülki amirin teklif ettiği gibi “ŞİKE” yapmış olursunuz.
 
Sivil Toplum Örgütleri’nin 25 Şubattaki eylemine herkesten fazla sizin kulak vermeniz gerekecek. Çünkü vatandaşın devleti temsil eden mevkii olarak muhatap alacağı ilk kurum kaymakamlık olacaktır. Siz hukukun üstünlüğüne sahip çıkmak ve korumak için oradasınız. Devlet memurunun asli görevi millete hizmet etmektir.
 
Siz de millete hizmet görevini layıkı ile yerine getirmelisiniz. Bu konudaki görevinizi de bir vatandaş olarak hatırlatmak isterim ki, OMV için devletimizin vermiş olduğu karara uymasını sağlamaktır. Eğer sağlayamıyor iseniz, veya sağlayamayacak iseniz, yani bu gömlek size dar geliyor ise, o gömleği giyecek devletinin ve milletinin değerlerine sahip çıkabilecek birileri her zaman bulunur. Sayın kaymakamımız, topu taca atarak olaydan sıyrılmaya çalışmanız halinde, uluslar arası güçlerin devlet katında yerli işbirlikçisi olursunuz ki, şahsınızın görev yaptığı İkizdere, Varto, Darende, Kavaklıdere ve Lapseki’liler den aldığımız referanslar sizi bu kategoriye sokmamızı ve düşünmememizi kesinlikle engellemektedir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI