• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

TFF, YÜCE ATATÜRK'E DUR DİYEMEZ

07 Aralık 2013 Cumartesi 18:35

Bilindiği üzere Mısır’da darbe karşıtı direnişin simgesi haline gelen “Rabia” kelimesi, katliamın yapıldığı Rabiatül Adewiye meydanında  4 parmakla yapılan bir işaret olarak dünya gündemine taşınmıştır. Türkiye’de ise bazı futbolcularımız takımlarının attıkları gollerden sonra bu işareti yaparak, futbol sahalarımızda siyasi bir kimlik sergilemeyi tercih etmişlerdir.

Futbol sahalarımızda özellikle tribünlerimizde son 2 yıldan bu yana siyasi eğilimlerin izleri görülmeye başlamış ve her geçen gün siyasi davranış biçimleri değişik şekillerde sloganlara taşınmıştır. Örneğin “Her yer Taksim her yer direniş” gibi Gezi  eylemlerine matuf protesto gösterileri, “Sık bakalım , biber gazı sık bakalım, kaskını copunu çıkar delikanlı kim bakalım” gibi aşırı tahrik dolu sloganlar tribün terörü kıvılcımının yaratılmasına neden olmuştur. 


Ülkemizde “sporda siyaset olmaz” mantalitesi hiçbir zaman işlerlik kazanmamıştır. Kulüplerimiz de ne yazık ki bu trende ayak uydurmuş, kulüp başkanı veya yöneticileri adeta mensup oldukları partilerin sözcülüğüne soyunmuş ve doğal olarak kamuoyu nezdinde tartışmalara yol açılmıştır.

TFF’nin bu konularda tutarlı adım attığı söylenemez. Hatta siyasetin TFF bünyesine de sirayet ettiği söylenebilir. 

Son ve acı örneği ise, Fethiyespor futbol takımının Fenerbahçe ile yapmış olduğu Türkiye Kupası elemeleri maçında, futbolcuların formalarında “YÜCE ATATÜRK” ifadesinin olması nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmelidir.

Fethiyespor’un formalarının üzerinde yazan bu ifade nedeniyle Disiplin Kurulu’na sevk edilme gerekçesi çok daha trajikomiktir. Gerekçe aynen şu şekildedir. 

“Uluslararası futbol oyun kurallarına aykırı şekilde saha içinde hepimizin milletçe sahiplendiği değerleri, sadece kendilerine mal ederek tartışma yaratmak için kullandıkları görülmüştür. Bu tarz eylemlerin spor alanlarında tasvip edilmesi mümkün olmadığından konu ile ilgili dosya PFDK’ya sevk edilmiştir. Bu konuda kulüplerimizin gerekli hassasiyeti göstereceklerinden emin olmakla birlikte yukarıda anılan ilke ve kurallara aykırı davranılması halinde disiplin sürecinin başlayacağını belirtmek isteriz.”

Siz Mısır’da darbe karşıtlarının sembolü haline gelen “Rabia” işareti yapan kulüpleri ve futbolcuları cezalandırmayacaksınız. Sonra da “YÜCE ATATÜRK” ifadelerini formalarına yazın bir kulübü cezalandıracaksınız.Türk Milliyetçiliği, Türk’lük kavramının raflardan indirilmeye çalışıldığı T.C tabelalarının dahi kamu kurumlarının kapılarından söküldüğü karmaşık siyasi bir atmosfer içinde yangına körükle gidemezsiniz.

Kulübün PFDK’ya sevk gerekçesinde belirtildiği üzere “ATATÜRK” hepimizin milletçe sahiplendiği değer ise, neden “Rabia” işaretini yapan kulüpler ve futbolcuları PFDK’ya sevk edilmemiştir. Mısır’daki darbe karşıtları ile ne gibi bir ortak değerimiz bulunmaktadır. 
TFFF harflerinin açılımı Türkiye Futbol Federasyonu’dur. Bu harflerin başındaki Türkiye’yi ifade eden  “T” harfi nasıl kaldırılamıyor ise, “ATATÜRK” ü ifade eden hiçbir slogan, pankart, afiş ve formalardaki ifadeleri söküp atamazsınız.

Samsunspor’un formalarının üzerinde bulunan Atatürk arması için de PFDK’ya yolunu açabilir mi siniz? Buna gücünüz yeter mi?  TFF’nin Fethiyesporlu  futbolcuların “YÜCE ATATÜRK “ yazılı formalar ile sahaya çıkması sonucunda disiplin kuruluna sevk edilmelerini Türk milletine açıklamanız gerekir. 

Yakinen tanıdığım ve BJK başkanlığı döneminde çok sık bir araya gelerek sohbet ettiğimiz TFF başkanı Yıldırım Demirören’in şahsiyet olarak milli duygularından şüphe etmemekteyim. Ancak işgal ettiği koltuğu korumak ve  birilerine yaranmak adına eylemler  sergilemek Türk futbolunu kaosa sürükleyecektir.
 
Fethiyespor’un Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi hatasından dönülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, Türk futbolunun sıkıntılı süreçler geçirdiği süreç içinde tribünler tamamen takımlarını tescil mekanı değil siyasi sloganların atıldığı ve önemli tahribatların yaşanacağı alanlar haline gelecektir. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI