• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

YABANCI ÜRÜNLER TEŞVİK EDİLİRKEN TÜRK ÜRÜNLERİ STANDARTLARA SOKULMUYOR

17 Temmuz 2012 Salı 18:19


 
Bölüm 3
 
(Not: Yazımızın içeriğinin tam anlaşılabilmesi için 1 ve 2. bölümler okunmalıdır.)
 
22 Mayıs 2008 tarihinde  TS 825 EK-E'de yer alan Isı Yalıtımlı Sıvalar için insiyatif tamamen tüketicinin insiyatifine terk edilmiştir. Bu noktada yine petrol türevi ürünlerin pazarının daha fazla genişlemesine öncülük edebilecek bir tablo oluşturulmuştur. Ancak belirli çabalar sonucunda kıyısından köşesinden ilgili standartlarda yer bulunabilmiştir.
 
Bu süreç 2010 yılı sonuna kadar sürmüş ve sektörde birbirini taklit eden yaklaşık 30 firma Isı Yalıtımlı Sıvalar sektöründe yer almıştır. Eski bakan Mustafa Demir'in önerisi ile bir dernek çatısı altında toplanma kararı verilmiştir ve A firmasının öncülüğünde DİM-DER (Doğal İzolasyon Malzeme Üreticileri Derneği) kurulmuştur. Bu kez İZODER (kartel kuruluşu) tarafından Isı Yalıtımlı Sıvalar hakkında piyasada "Sıva ile yalıtım olmaz" şeklinde propogandalar üretilme gayretleri sürdürülmüştür. 
 
İZODER'İn "Sıva ile yalıtım olmlaz" şeklindeki propoganları sürmekte iken, ülkenin çeşitli bölgelerinde büyük iş merkezleri, hastaneler, ve konutlar, Haydarpaşa İstasyonu gibi tarihi binalar, petrol türevi ürünlerin küçük bir kıvılcımla yanma riskleri nedeniyle yangınların sayısında artışlar kaydedilmiş ve ayrıca, bazı binalarda stroforlar yapısında kullanılan fileden itibaren dökülmeye başlamıştır. Ayrıca bu tür ürünler kullanan binaların içinde sürekli terlemeler nedeniyle nem ve küf oluşmaktadır. Bütün bu dezavantajlar Isı Yalıtımlı Sıvaların piyasada tüm engellemelere rağmen kullanımının artışına neden olmuştur.
 
1 Ocak 2011 tarihi itibariyle bilindiği üzere ülkemizde enerji tasarrufuna yönelik alınan tedbirler çerçevesinde tüm binaların yalıtımları için Binalarda Enerji Kimlik Belgesi uygulaması getirilmiştir. Yeni binaları ruhsat alımlarında bu belge alınacak ve eski binalarda ise 2017 yılı sonuna kadar yalıtımlarının yapılmasını sağlayacak düzenlemeler oluşturulmuştur.
 
Ancak yabancı yatırımcılar ve yerli işbirlikçileri yine boş durmamış ve kendi ürünlerine rakip olabilecek Isı Yalıtımlı Sıvaların tamamen piyasadan kaldırılması için yeni bir senaryoyu sahneye koymuşlardır. Bu senaryoya göre Binalarda Enerji Kimlik Belgesi için gerekli olan programın kendilerince yapılması halinde, programda Isı Yalıtımlı Sıvalara yer verilmeyecek ve böylece tüm pazar kendi kontrollerinde olacaktır.
 
Başbakan Erdoğan, enerji tasarrufu için gerekli tüm çalışmaların 2010 yılı sonunda tamamlanması konusunda ilgili bakanlıklara talimat verir. Ancak programı hazırlayan Ankara Makina Mühendisleri Odası bu süreçte söz konusu yazılımına tamamlanmasının mümkün olamayacağını bildirir. Bu süreçte İZODER kuruluşu gerekli yazılımı bila ücret yapmak için talip olur. (Bizzat eski bakan Mustafa Demir'in ifadeleridir) Böylece hazırlayacakları yazılımlara göre tüm yollar petrol türevi ürünlere çıkacaktır. 
 
İZODER tarafından hazırlanan yazılım programında tahmin edileceği üzere, Isı Yalıtımlı Sıvalara yer verilmez. Üstelik TS 825'de yer alan tüm maddelerin, BEP-TR adı verilen (Binalarda Enerji Performansı Kriterleri) programda da yer alması gerekmekte iken, her ne hikmetse yeni yazılıma dahil edilmez. Üstelik programın başında İZODER logosu bulunmaktadır. Yani devlet eli ile bir sektörün reklamı yapılması için her türlü ayak oyunları tezgahlanmış ve sahneye konmuştur. Çünkü programın adı devlet programı değil İZODER programı olarak anılmaktadır. Böylece yerli ürün üreticilerinin yatırımları çöpe atılmış olmaktadır.
 
Isı Yalıtımlı Sıvalar üreticileri bu kez dernek olarak ilgili birimlere başvurur. Eski bakan Mustafa Demir'den randevu talep edilir. (Burada eski milletvekilimiz Fatih Öztürk'e şahsen ve dernek olarak teşekkür ederiz, çünkü bir iki yıl evvel Suat Kılıç'a Faruk Özak'dan randevu talebi için müracaat ettiğimizde, Kılıç bizi Özak'ın özel kalem müdürüne havale etmiş idi. Oysa Öztürk'e müracaat ettiğimizde 1 saat sonra Demir'in makamına davet edildik.)
 
Eski bakan Demir, müsteşar ve ilgili genel müdürlerden konu hakkında brifing aldıktan sonra, Isı Yalıtımlı Sıvaların da malum programa "sehven unutulmuştur" gerekçesi ile ilave edilmesini sağlamıştır. Neden yazılımın İZODER'e yaptırıldığı konusundaki sorularımıza ise, yukarıda ifade ettiğimiz cümler ile cevap vermiştir. İZODER logosunun programda kullanılmaması gerektiği konusundaki talebimize ise, ilgili kuruluş ile söz konusu yazılım programının bila ücret yapılması karşılığında bir kontrat imzalandığını ifade etmiştir.
 
Ancak kartel yine bir ayak oyunu ile,Yalıtım ürünlerindeki  Isı İletkenlik Değerlerinde kendi ürünlerini ön plana çıkaracak oranları programa koymuşlardır. Yalıtım ürünlerinde 0.070 W/mK olarak programda belirtilen değerler, Isı Yalıtımlı Sıvaların pazarda yer bulmasını engelleyen bir orandadır. Çünkü bu değerler ile Isı Yalıtımlı Sıvaların uygulanacak kalınlıklar artmakta ve dolaysıyla daha fazla maliyetler oluştuğundan tüketiciler daha ucuz maliyetler ile petrol türevi ürünlere yönelmektedir.
 
Bilimsel olarak ise, petrol türevi yalıtım ürünlerinin pazarda ifade edilen 0,030 W/mK olarak değerleri, ürünün duvara uygulanmadan önceki değerleridir. Çünkü duvara dübelleme metodu ile uygulandığından bu hesaplamalarda dübellerin ısı köprüsü oluşturması hesaba dahil edilmemiştir. Tüketici böylece devlet eli ile aldatılmaktadır. Çünkü standartlar petrol türevi ürün üreticilerine avantaj sağlayan yapıda oluşturulmuştur.
 
DEVAM EDECEK
 
 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI