• 3,602 TL

  • 3,784 TL

  • 143,58 TL

  • 88.531

ncekiler Sonrakiler

D O M B I R A

03 Mart 2014 Pazartesi 11:32

2001 yılında, Samsun Milletvekili ve Türkiye- Kazakistan Parlamentolararası  Dostluk Grubu Başkanı iken Kazakistan’a gittim. Almatı’da Milli Müzik Aletleri Müzesi’ni ziyaretimde, boynunda Dombıra asılı, 70 yaşlarında bir Kazak Türk’ü olan halk ozanı tarafından karşılandım. Müzede Türk Tarihinde, Türk Boyları’nın kullandıkları halk müziğine ait sazlar cam fanuslar içinde sergilenmiş. Kıl Kopuz’dan Dombıra’ya, Tar’dan  Cura’ya onlarca çeşit saz. Cam fanusların altlarındaki bölmede bulunan butona basıldığında, o saza ait bir ezgi çalınıyor. Bağlama’nın önüne geldiğimizde rehberim; “ Bu da Türklerin Edirne’si “ dedi. Edirne’nin bir tür Bağlama olduğunu orada öğrendim. ( Şehirlerimizin isimlerini Bizans’la Yunan’la ilişkilendiren etimologlara duyurulur!) Benzer bir müzenin Türkiye’de de kurulması şarttır.
         
Aynı yıllarda Ankara’da, Atatürk Kültür Merkezi’nin altında, Türk Dünyası Müzik Topluluğu sanatçıları, atölyede, müzik aletlerini kendileri üretiyorlardı. Kurucu müdür Ali Özaydın ( Rahmetle anıyorum), sanat danışmanı ve şef değerli dostum İrfan Gürdal ve diğer sanatçılar, Türk yurtlarından derledikleri türküleri büyük bir zevk ve heyecanla icra ediyorlardı. Kültür Bakanlığı kadrolarında yer almaları  için nacizane çabalarım oldu. Bana hediye ettikleri Doğu Türkistan yapımı bir Dombıra  evimin Türklük Köşesi’ni onurlandırmaktadır.
         
AKP, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri için, özellikle Kazak- Kıpçak boyundan Türkler tarafından çalınan Dombıra’dan ismini alan  Nogay türküsünü propaganda müziği olarak belirledi. Bu çelişkiyi ( Paradoks) iki açıdan değerlendirmek gerekir;
         
Birincisi: Tayyip Erdoğan bütün milliyetlerle beraber Türk milliyetini de ayakları altına aldığını 17 Şubat 2013’de Mardin’de açıkladı. Ey Tayyip Erdoğan! Türk milliyetini ayakların altına aldığını söylediğinde onun kültür değerlerini de ayaklarının altına aldığını ifade etmiş olursun. Milliyet: İnanç, tarih, dil, gelenek, kültür, ideal, vatan birliği. ( D. Mehmet Doğan, Temel Büyük Sözlük ) Dombıra Türk milliyetinin kültür unsurlarındandır. İşine geldiğinde ayakların altına alacaksın, başka bir zaman seni başarıya götürebilecek araç olarak kullanacaksın. Bunun karşılığı RİYAKARLIKtır. Senin gibi, kapitalizmi yaşam tarzının merkezine yerleştirmiş anlayışlarda önemli olan sermayedir, sermayeyi temin için yapılacak her şey mubahtır. Kültür, tarih, dil, din, vatan, bayrak, hepsi sermayenin aracı yapılabilir senin meşrebinde. Zaten belli olmuyor mu? Oğluna haram paraları kaçır derken bile kullandığınız sözcükler; Selamın aleyküm, inşallah, Allah’ın izniyle! İğrençsiniz! 
         
İkincisi: Dombra türküsü tartışma konusu yapılmadan önce Dombıra’nın varlığından kaç kişi haberdardı acaba? İnternetteki ve sosyal medyadaki tepkilerden durum belli oluyor. Şu da beli oluyor ki, Dombıra’nın ne olduğunu merak edenler 10 Milyonu aşmış. Türküyü dinleyip yorumlayanların bir bölümü “ Hücrelerimde milli duygular uyandı! “ mealinde notlar yazmışlar. Bu da işin sevindirici tarafı. ( Ancak bu durum seni üzmüştür Tayyip Erdoğan! ) Ümraniye soruşturmasına Ergenekon adını vererek kutlu Ergenekon’u kirletmeyi amaçlayanlar da kahrolmuşlardır! Gazi Paşa’nın “ Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” Sözünün derinliği bir kez daha anlaşıldı. Ah! Bir de Türk çocukları, Ötüken’i, Tanrı Dağı’nı, Selenge’yi, Vey’i, Kamlançu’yu, Kopuz’u, Kıl Kopuz’u, Tanrıkut’u, Mete Han’ı , Bilge Kağan’ı, Kömen’i bilip hissedebilseler! Türk nedir? Anlayabilseler!

Bir cümle daha yazmadan bitiremeyeceğim. O güzel Dombıra türküsü, Üç Hilal’li seçim arabalarına bir başka güzel yakışıyor!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÖŞE YAZARLARI